ПОРАДА

Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба

 • Курси валют НБУ

  Завантажую...
  Курсы НБУ на сегодня
 • Новини економіки

 • Друзі сайту

Європейська політика розвитку сільських територій допомагає сільським районам Європейського Союзу вирішувати широкий спектр економічних, екологічних і соціальних проблем. Напрямки розвитку сільських територій зафіксовані в рамках Спільної Аграрної Політики (The Common Agricultural Policy (CAP)), яка доповнює вже існуючу систему прямих виплат фермерам та заходи з управління сільськогосподарських ринків.

Програма ЛІДЕР є одним із основних механізмів гармонізації аграрного і сільського розвитку у рамках САП ЄС і, на наше глибоке переконання, застосування багатьох ії елементів  в Україні є сьогодні вкрай актуальним.

З метою більш чіткого розуміння  сільськими громадами можливостей , що надає впровадження програми ЛІДЕР для забезпечення ними власної життєдіяльності (створення місцевих груп, розроблення і впровадження локальних проектів аграрного і сільського розвитку), надаємо деякі коментарі.

Що таке програма «ЛІДЕР»?

Програма «ЛІДЕР» – це ініціатива Європейського Союзу для допомоги сільським громадам в покращенні стандартів життя та економічного  зростання на їх території. Методологія програми «ЛІДЕР» – це нова концепція розвитку села, що базується на партнерстві та встановленні взаємозв’язків.

Чому саме така назва «ЛІДЕР»?

LEADER («ЛІДЕР») – Взято перші літери з речення “Liaison Entre  Actions de Developpement de I`Economie Rurale’, що можна перекласти як “Зв’язки між економікою села та заходами з розвитку сільських територій».

Передумови створення програми «ЛІДЕР»

Програму «ЛІДЕР» створено в 1990 роках в той час, коли Європейська комісія визнала обмеженість ролі програм сільськогосподарських дотацій в вирішенні багатьох проблем розвитку сільських районів Європи, особливо в економічно найбільш нестабільних та периферійних регіонах. Нова концепція була  розширена на впровадження більш комплексного стратегічного підходу, який включав соціальні, культурні, економічні та екологічні аспекти.

Програма «ЛІДЕР» була задумана керівниками Європейської Комісії як експеримент для пошуку нових шляхів розвитку сільських районів шляхом поєднання проблем, діяльності, виконавців та ресурсів на місцевому рівні.

В процесі вирішення проблем сільського розвитку  програма «ЛІДЕР»  змінювала свій формат до  «ЛІДЕР ІІ» та «ЛІДЕР +». Але головні принципи «ЛІДЕР» залишаються  незмінними:

Принципи програми «ЛІДЕР»

 • · Територіальний принцип. Даний принцип передбачає впровадження діяльності на  визначеній території для кращого використання місцевих ресурсів та поєднання діяльності, базуючись на спільній ідентичності та спільному баченні;
 • · Принцип партнерстваМісцеві групи дій. Даний принцип передбачає збір в одну групу організацій та фізичних осіб, що зацікавлені в розвитку регіону;
 • · Принцип розвитку «Знизу доверху». Даний принцип передбачає залучення до активної участі місцевих жителів в процесі планування, прийняття рішень та їх впровадження для розвитку регіону;
 • · Принцип інтегрованості та багатосекторальності. Даний принцип передбачає поєднання виконавців в усіх секторах для спільного планування та розподілу ресурсів для вирішення проблем розвитку регіону;
 • · Принцип інновацій. Даний принцип передбачає пошук нових шляхів для вирішення існуючих проблем розвитку села;
 • · Принцип співробітництва - транснаціональне та міжрегіональне співробітництво. Даний принцип передбачає спільну роботу між місцевими групами дій з одній чи більше країн ЄС для впровадження спільних проектів розвитку села;
 • · Принцип мережі на регіональному, національному та європейському рівнях. Даний принцип передбачає збір та обмін досвідом між місцевими групами дій та іншими незалежними сторонами (учасниками).

Цілі, що вирішуються впровадженням програми «ЛІДЕР»

Дійові особи на селі мають думати про розвиток потенціалу території в довгостроковій перспективі.

 • Поліпшення сільського середовища(природного довкілля і культурної спадщини).
 • Удосконалення економічного середовища – створення нових робочих місць.
 • Розвиток організаційної спроможності громад.

Чому це вигідно в країнах ЄС та Україні:

 • Прозоро розв’язуються нагальні буденні проблеми без залучення значних ресурсів.
 • Через особисту участь формується почуття солідарності земляків за справу у власному селі, селищі чи містечку.

Для успіху місцевої ініціативи діємо за принципом:

 1. ХТО? Формується група зацікавлених земляків, що розподіляє між собою роботу(місцева робоча група).
 2. ЩО? Конкретизуються завдання для досягнення мети, визначаються доступні ресурси (людські, майнові, фінансові, земельні).
 3. КОЛИ? Складається графік реалізації місцевої ініціативи.

Напрями ймовірних місцевих ініціатив в аграрному секторі України:

 • Створення мережі заготівельних пунктів;
 • Організація сільських ярмарків, фестивалів здорової їжі;
 • Організація сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;
 • Прибирання території села та вирішення питань благоустрою;
 • Поєднання зусиль у сфері сільського зеленого туризму;
 • Організація транспорту для підвезення товарів до ринків збуту.

Як бачите, «ЛІДЕР» це вкрай потрібна і корисна стратегія для вирішення багатьох проблем розвитку сільських територій. Давайте разом над цим попрацюємо!!!

Інші публікації в рубриці Актуальні питання, Новини:

Написати коментар