ПОРАДА

Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба

  • Курси валют НБУ

    Завантажую...
    Курсы НБУ на сегодня
  • Новини економіки

  • Друзі сайту

Захист виноградників на присадибних ділянках

Автор: Василь Дутка Видано: 11 липня 2014

Виноград — теплолюбна культура, традиційно вирощується в південних областях України та на Закарпатті. Проте останніми роками багато власників присадибних ділянок майже по всій території України почали вирощувати виноград у себе на ділянках.

На виноградній лозі може розвиватися біля 700 видів шкідників і понад 100 збудників хвороб. Однак економічне зна­чення мають лише декілька хвороб і шкідників. Видовий склад шкідливих організмів великою мірою залежить від зони вирощування винограду, тому захист насаджень треба адаптувати до конкретних виноградників і кліматичних зон, де вони ростуть. Найбільшої шкоди виноградникам завдають такі шкідники й хвороби.

ШКІДНИКИ

Гронова листовійка. Традиційно шкідник розвивається у трьох поколіннях і тільки в південних районах Криму розвиток проходить у чотирьох поколіннях. Шкодять личинки. Поява личинок першого покоління збігається з початком цвітіння. Личинки пошкоджують бутони, квітки і зав’язі. За масової появи личинки можуть пошкодити до 80 % бутонів. Друге поко­ління пошкоджує зелені ягоди. Найбільшої шкоди завдають личинки третього покоління, коли ягоди винограду дозрівають. Навіть ледь пошкоджені ягоди в суху погоду засихають, а у вологу — гниють.

Листкова філоксера. Живиться тільки на американській виноградній лозі й гібридах, отриманих від схрещування європей­ських сортів з американськими видами винограду. Навесні з яєць виходять личинки, які живляться соком на листі, утворюю­чи гали на нижньому боці листка. Личинки в галах перетворюються на самиць, які відкладають яйця, даючи нове покоління. За літній період розвивається до 9 поколінь філоксери. Частина личинок, починаючи з другого покоління, переходить на корені, утворюючи кореневу форму філоксери. Сильне пошкодження філоксерою може призвести до повної загибелі кущів винограду. Поширюється філоксера з посадковим матеріалом, а також за допомогою вітру, води й садового реманенту.

Виноградний повстяний кліщ. Останніми роками набирає економічного значення. Зимує кліщ під лусочками бруньок та під корою на нижній частині однорічних пагонів. Живитися починає в період набухання й розпускання бруньок. Перші візуальні ознаки пошкодження можна побачити наприкінці весни. На листі з’являються гали, вкриті з нижнього боку білим повстяним нальотом. Протягом літа, до вересня, триває живлення й поширення кліща по рослині. Сильно пошкоджене листя скручу­ється й засихає. Коштом зменшення листкової поверхні зменшується урожай, молоді пагони не визрівають.

ХВОРОБИ

Мілдью. Хвороба пошкоджує всі зелені частки виноградної лози: листя, молоді пагони, бутони, вуса, суцвіття, зелені ягоди. Гриб зимує на опалому листі. Первинне ураження відбувається навесні (травень) за наявності молодого листя розміром не менше 2-3 см. Хвороба проявляється на листках у вигляді масних жовтуватих плям. Через добу на нижньому боці листка з’являється ледь помітний борошнистий наліт. Під дією вітру конідії гриба розносяться до інших частин рослини, потра­пляють у краплі води (росу) і повторно уражують листя, суцвіття або молоді ягоди. В період достигання ягоди уражуються тільки при пошкодженні шкірки або плодоніжки. Уражені ягоди буріють і зморщуються, листя засихає. Якщо немає захисту, знищується весь урожай.

Оїдіум. Хвороба пошкоджує всі надземні частини лози. Перші ознаки хвороби з’являються навесні (травень). Масове по­шкодження й поширення починається, коли температура повітря сягає +20-25°С, а вологість — 60-80 %. Зимує збудник цієї хвороби, як правило, на уражених пагонах і під лусками бруньок. Навесні конідії грибка легко розносяться вітром і. викликають первинне ураження у вигляді ніжного сірувато-білого нальоту. На листі наліт утворюється на верхньому боці у вигляді поодиноких плям, які згодом зливаються і покривають весь листок. Потім листя скручується й засихає. Молоді пагони погано ростуть, не визрівають, іноді буріють і гинуть. Уражені квітки й бутони вкриваються борошнистим нальотом і опадають. Ягоди за раннього ураження перестають рости, буріють і засихають. У період достигання уражені ягоди роз­тріскуються, пліснявіють і загнивають. У цей час на пошкоджених ягодах інтенсивно розвивається сіра гниль, яка може спричинити повну втрату урожаю.

Сіра гниль. Збудник хвороби уражує всі зелені частини куща. Сприяє розвитку хвороби прохолодна волога погода. Найнебезпечніша сіра гниль, коли вона розвивається на гронах винограду, особливо при механічних пошкодженнях (град, пошкодження комахами). За таких умов без належного захисту втрачається весь урожай.

Крім того, на винограді розвиваються бура плямистість, антракноз, чорна і біла гнилі, краснуха та інші хвороби. Зазви­чай препарати від цих хвороб і терміни їх застосування збігаються з захисними заходами від вищезазначених хвороб.

Виноград — цінна дієтична культура, його споживають у свіжому вигляді, з нього виробляють соки й продукти для харчо­вої промисловості. Отже, засоби захисту цієї культури мусять бути малотоксичними, з коротким періодом очікування, не накопичуватися в продукції, не впливати на процеси ферментації при переробці винограду. Усім цим вимогам відповіда­ють такі препарати як:

Тіовіт Джет 80 WG в. г. — контактний фунгіцид з сильним акарицидним ефектом. Застосовують профілактично для захисту від оїдіуму, фомопсису, краснухи в період розпукування бруньок та появи 2-3-х листків. У цей час препарат стримує поширення кліщів. Наступні обробки проводять після цвітіння.

Хорус 75 WG в. г. — фунгіцид із захисною і викорінювальною дією. Застосовують профілактично для захисту від мілдью, оїдіуму й сірої гнилі в період від появи перших листків до цвітіння. Наступні обробки проводять по гронах, які достигають, для захисту від сірої й інших гнилей.

Ридоміл Голд МЦ 68 WG в. г. — системно-контактний фунгіцид з сильною лікувальною дією. Застосовують для захисту від мілдью, чорної плямистості. Першу обробку проводять перед цвітінням, наступні — після цвітіння. За сезон допускається не більше трьох обробок.

Люфокс 105 ЕС к. е. і Матч 050 ЕС к. е. — інсектициди-регулятори росту комах. Застосовують для захисту виноградників від гронової листовійки в південних регіонах, де є цей шкідник, проти кожного покоління. Для максимальної ефективності препарати застосовують безпосередньо перед початком масової яйцекладки шкідника. Проти першого покоління гронової листовійки використовують Матч, наступні обробки проводять Люфоксом. Водночас препарати мають сильний акарицидний ефект проти повстяного кліща.

Талендо 20 к. е. – спеціалізований фунгіцид профілактичної дії. Застосовують для захисту від  оїдіуму. Першу обробку проводять коли довжина пагонів досягне 20-25 см, бачаться суцвіття. За сезон допускається 3-4 обробки.

Танос 50 в.г. – двохкомпонентний фунгіцид профілактичної лікувальної та антиспоруляційної дії. Застосовують для захисту виноградників від мілдью. Першу обробку проводять коли довжина пагонів досягне 20-25 см, бачаться суцвіття. За сезон допускається 3 обробки. Поєднують з Талендо.

Флінт Стар 520 SC к. е. – фунгіцид мезостемно-системної дії. Застосовують для захисту виноградників від оїдіума, сірої снилі.  За сезон допускається дві обробки. Термін очікування 20 днів. Рекомендується обробляти під час цвітіння.

Енвідор 240 SC к. е. – акарицид несистемної дії. Застосовують для захисту виноградників від червоного плодового кліща, павутинного кліща, виноградного зуденя. Термін очікування 20 днів. Максимальна кількість обробок – дві.

Інші публікації в рубриці Рослинництво:

Написати коментар