ПОРАДА

Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба

  • Курси валют НБУ

    Завантажую...
    Курсы НБУ на сегодня
  • Новини економіки

  • Друзі сайту

Кращі сорти малини

Автор: Василь Дутка Видано: 14 серпня 2013

Сортів малини дуже багато з кожним роком додаються все нові і нові. На якому сорті зупинити свій вибір? Який сорт кращий? Це питання рано чи пізно задає собі садівник.

Кожний сорт малини хороший по-своєму. У кожного є свої переваги. Одні сорти відрізняються самим солодким смаком, другі дають ранній врожай, треті стійкі проти хвороб, четверті є самими врожайними.

У ранніх сортів урожайність менша, у пізніх вища. Хтось любить солодку ягоду, цукристу, хтось кисло-солодку. Для одних важливий тільки смак, іншим потрібна хороша транспортабельність.

Підбираючи сорти малини, зручно орієнтуватися на Держреєстр селекційних досліджень.

Кращі сорти літнього плодоношення

Сорти зарубіжної селекції

«Валентина» («Valentina»), Англія, 1994 р. Сорт раннього терміну дозрівання. Кущ пряморослий. Колючки нечисленні. Ягоди округло-конічної форми, від середнього до великого розміру, яскраво рожево-абрикосового забарвлення, з приємним ароматом. Як і багато інших жовто-плідних сортів, ягоди сорту «Валентина» мають обмежений період зберігання. Сорт високоврожайний, має підвищену стійкість до хвороб і кореневих гнилей. Переносить легке затінення. Вимагає родючого ґрунту. Без помірного своєчасного  поливу ягоди дрібнішають.

«Глен Ліон» («Glen Lyon»), Шотландія, 1992 р. Сорт середньораннього терміну дозрівання. Кущ середньої сили росту, формує пагони без колючок. Ягоди яскраво-червоні, вагою близько 4 г, округло-конічної форми, з типовим для малини смаком і удовим ароматом. Ягоди відрізняються підвищеною  щільністю шкірки, що забезпечує хорошу лежкість і транспортабельність. Навіть повністю дозрілі плоди залишаються досить міцними. Сорт стійкий до ураження попелиць, чутливий до вірусу карликовості. Рекомендований для вирощування у відкритому ґрунті та в плівкових теплицях. Потребує регулярного поливу та підживлення.

«Глен Магна» («Glen Magna»), Шотландія. Пізньостиглий сорт. Починає плодоношення з середини липня, на тиждень пізніше сорту «Глен Емпл», по продуктивності в декілька разів перевищує цей сорт, але поступається за транспортабельністю ягід. Пагони досягають висоти 1,8-2 м, плодоносні гілки довгі і пряморослі. Колючки сконцентровані в нижній частині пагону. Ягоди масою 6,5-7 г, конусоподібної форми, щільні, м’ясисті, темніші за кольором, ніж у «Глен Емпл», ароматні. Сорт відносно стійкий до хвороб і має високу стійкість до попелиці.

«Глен Емпл» («Glen Ample»), Шотландія, 1996 г. Середньостиглий сорт. Кущ сильнорослий, пряморослий, практично без колючок. Ягоди великі (середня маса 4-6 г), конічно-округлі, щільні, з великими кістянками, з приємним солодким смаком і ароматом, яскраво-червоного кольору. Сорт середньостійкий до кореневих гнилей, але чутливий до хвороб (стебловий опік, сіра гниль, іржа). Завдяки високій врожайності та технологічності сорт «Глен Емпл» є найпоширенішим літнім сортом малини в Європі.

«Глен Файн» («Glen Fyne»), Шотландія. Середньоранній сорт. Дуже легкий у вирощуванні, як і його попередник «Глен Емпл». Починає плодоношення на 3-5 днів раніше «Глен Емпл» і закінчує на 2-3 дні пізніше, в підсумку врожайність вища на 40% (більше 4,5 кг з куща). Стебла високі, товсті, з короткими міжвузлями. Пагони практично без колючок. Ягоди 5,4-12 г, яскраво-червоні, конічні, смак десертний з ароматом; не розпадаються, зберігаються близько 4 днів, транспортабельні. Сорт на важких ґрунтах схильний до хвороб коренів. Стійкий проти попелиці. У 2009 р. визнаний кращим літнім сортом в Англії.

«Каскад Делайт» («Cascade Delight»), США. Новий сорт середньораннього терміну дозрівання. Кущ потужний, компактний. Формує пряморослі колючі пагони, кількість колючок середня. Ягоди масою близько 5,3 г, не опадають, не темніють після обривання, транспортабельні. Смак плодів солодкий, з вираженим ароматом. За своїми характеристиками багато в чому схожий на сорт «Туламін». Період плодоношення – близько 24 днів. Урожайність – до 7-8 кг з куща. Сорт високостійкий до загнивання коренів, легко переносить дощову і засушливу погоду. Морозостійкість середня.

«Кумберленд» («Cumberland»), США. Середньостиглий сорт. Кущ 1,5-3 м, з товстими пагонами. Колючок багато. Кореневих паростків не утворює, розмножується верхівковими і горизонтальними відводками, зеленими живцями, іноді насінням. Плоди близько 2 г, чорно-фіолетові, блискучі, округлі, з білуватим нальотом, кисло-солодкі, зі смаком і ароматом ожини, щільні, довго не обсипаються, транспортабельні. Лежкість хороша. Урожайність – 3,5-6 кг з куща. Дозрівання рівномірне. Потребує помірного поливу, не переносить застою води. Зимостійкість добра. Сорт високостійкий до основних хвороб і шкідників.

«Лачка» («Laszka»), Польща, 2006p. Ранньостиглий сорт. Кущ до 2,5 м заввишки, з численними плодовими гілками середньої довжини, вимагає підв’язки. Жорсткі стебла з дугоподібними вигнутими верхівками густо вкриті дрібними колючками. Ягоди від 5 до 8-12 г, подовжені, червоні з невеликим  опушенням, десертного смаку. Один з найбільш високоврожайних сортів малини з тривалим періодом збору. Транспортабельність висока. Сорт посухостійкий, морозостійкий, але в окремі роки можуть підмерзати бруньки. Стійкий до загнивання ягід. Нестійкий  до грибних хвороб.

«Мікер» («Meeker»), США, 1967 г. Середньопізній сорт. Кущ сильнорослий, утворює багато пагонів заміщення. Плодові гілочки довгі. Ягоди середнього розміру, округло-видовженої форми, червоні, щільні, легко відділяються від плодоложе. Період плодоношення може тривати до початку серпня. Урожайність висока. Зимостійкість висока. Сорт відносно стійкий до хвороб листя та сірої гнилі. На важких ґрунтах схильний до захворювань коренів.

«Октавія» («Octavia»), Англія, 1992 р. Новий пізній сорт. Починає дозрівати через 7-10 днів після «Глен Емпл». Кущ середньорослий, розгалужений, зона плодоношення – практично до основи пагона. Ягоди 4,7-5,0 г, червоні, однорідні, щільні, конічно-округлі, десертного смаку, легко знімаються з плодоложа, транспортабельні, добре зберігаються. Урожайність дуже висока – на рівні сорту «Глен Емпл». Плодоносить 4-5 тижнів. Зимостійкість добра. Середня стійкість до сірої гнилі та хвороб стебел. Стійкий до пошкодження попелицею.

«Туламін» («Тulаmееn»), Канада, 1990 г. Високоврожайний пізній сорт. Ягоди великі (3-4 г), подовжено-конічної форми, щільні, з блиском, відмінного смаку, з ароматом (цей сорт вважається еталоном малинного смаку). Період плодоношення закінчується коли починають плодоносити осінні сорти. Завдяки великому розміру ягід і продовження періоду плодоношення (до 50 днів) сорт використовується в технологіях закритого ґрунту. Сприйнятливий до сірої гнилі та плямистості. У деякі роки дворічні пагони підмерзають, тому для посадки необхідно вибирати захищене від вітру місце.

«ТулаМеджік – Фруатфрі» («TulaMagic – Fruatfri»), Швейцарія. Новий середньостиглий сорт (на 7-10 днів раніше «Туламін»). Кущ сильнорослий, незалежно від віку утворює багато пагонів, кількість яких бажано нормувати (залишати в ряду 12-15 шт. на погонний метр). Плодові гілочки довгі. Колючок мало. Ягоди великі, округло-конічні, яскраво-червоні, щільні, легко знімаються з плодоложе. Урожайність висока. Відмінна транспортабельність. Плодоносить 4 тижні. Сорт стійкий до кореневих гнилей, практично не уражається хворобами стебла. Невимогливий до ґрунтових умов.

Примітка: такі сорти, як «Валентина», «Глен Ліон», «Глен Магна», «Глен Файн», «Глен Емпл», «Мікер», «Октавія», «ТулаМеджік – Фруатфрі», є ліцензійними, тобто розплідники, які їх вирощують, повинні отримати ліцензію від власника сорту.

Сорти української селекції

«Новокитаєвська», Інститут садівництва УААН, автор – І.М. Ковтун, 1969 г. Ранній сорт. Кущ до 2м, пряморослий. Пагони з довгими міжвузлями, колючок мало, розміщені в нижній частині пагону. Утворює 5-7 пагонів заміщення. Ягоди однорідні, близько 2,2 г, іноді 5 г, малинові, округло-конічні, солодкі, з ароматом. Кістянки не щільні, транспортабельність низька. Дозрівання рівномірне. Сорт середньостійкий до хвороб пагонів і кореневих гнилей, схильний до ураження вірусними хворобами, стійкий до борошнистої роси і шкідників. Зимостійкість висока. Маловимогливий до умов вирощування.

«Одарка», Краснокутська дослідна станція, Інститут садівництва УААН. Ранній сорт. Кущ до 2 м, слабкорозлогий, з хорошою здатністю утворювати пагони. Пагони середньої товщини, потребують підв’язки. Колючки розміщені в основі пагонів. Урожайність висока. Ягоди великі (4-5 г), тупоконічні, темно-червоні, солодкі, не осипаються, з приємним смаком, ароматні. Кістянки щільно зчеплені. Транспортабельність хороша. Сорт стійкий до вірусних захворювань, середньостійкий до грибкових. Посухостійкість середня. Відмінно плодоносить навіть при невеликому затіненні. Зимостійкість висока.

«Персея», Інститут садівництва УААН, автор – О.П. Лушпиган, 2007р. Сорт раннього терміну дозрівання. Кущ високий. Пагони пряморослі, з поникаючими верхівками. Сорт має середню здатність до паганоутворення. Урожайність висока. Ягоди великі (до 4,7-5 г) і середні (3,1-3,4 г), правильної конічної форми, темно-червоного кольору, з блискучою поверхнею, добре відділяються від плодоложа, мають приємний кисло-солодкий смак. Сорт досить зимостійкий, посухостійкий, відносно стійкий до основних грибкових хвороб.

«Феномен», Краснокутська дослідна станція, Інститут садівництва УААН, автори – Г.К. Гончар, A.B. Дорош, 2007р. Середньостиглий сорт. Кущ високий, середньорозлогий, з середньою кількістю пагонів. Колючок мало. Ягоди вагою 4,5 г, червоні, конічні, кисло-солодкі з витонченим араматом. Ягоди мають підвищену лежкість, хорошу транспортабельність. Дозрівання дружнє, врожайність – 6-8 кг з куща. Сорт стійкий до грибкових і вірусних хвороб, не пошкоджується галицею. Відрізняється підвищеною стійкістю до несприятливих умов вирощування. Висока зимостійкість і посухостійкість.

Сорти російської селекції

«Арбат», ВСТІСР*, Москва, автор – В.В. Кичина, 1996г. Сорт середньоранній. Кущ до 2,5 м. Пагонів утворює мало. Пагони  безколючкові, однорічні – яскраво-пурпурні. Плоди 6-12 г, іноді 18 г, подовжено-конічні, темно-червоні, блискучі, щільні, добре знімаються з плодоложа, транспортабельні. Ягоди кисло-солодкі з приємним ароматом. Урожайність – 4-5 кг з куща, а при хорошому догляді і внесення органічних добрив урожай збільшується вдвічі. Плодоносить з першої половини червня до початку серпня. Зимостійкість висока. Хороша стійкість до основних хвороб і шкідників.

*ВСТІСР – Всеросійський селекційно-технологічний інститут садівництва та розсадництва.


«Жовтий гігант», ВСТІСР, Москва, автор – В.В. Кичина. Середньоранній напівремонтантний сорт. Кущ заввишки 2-2,5 м, слабкорозлогий. Формує 8-12 товстих пагонів заміщення. Пагони колючі по всій довжині. Ягоди 4-8 г, тупоконічні, неоднорідні, жовті, блискучі. Смак десертний, найсолодший серед жовтих сортів. Плоди ніжні, дуже ароматні, кисло-солодкі. Транспортабельність низька. При гарному догляді продуктивність 5-10 кг з куща. Період плодоношення тривалий. Хороша стійкість до хвороб і шкідників. Має високу зимостійкість.

«Гусар», Кокінскій опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Ранній сорт. Кущ високий, до 3 м, слабкорозлогий (компактний), не вимагає опори. Колючки розташовані лише біля основи пагонів. Слабка здатність утворювати пагони. Ягоди великі, масою 4-5 г, при хорошому догляді – до 10 г, тупоконічної форми, рубінового забарвлення, десертного кисло-солодкого смаку, ароматні, придатні для переробки і реалізації у свіжому вигляді. Сорт витримує тривалу літню посуху, а також малосніжну зиму (-25 … -30 ° С). Підвищена стійкість до патогенів і пошкодження основними поширеними шкідниками.

«Ісполін» («Гордість Росії»), ВСТІСР, Москва, автор – В.В. Кичина. Середньоранній сорт. Кущ заввишки 1,5-1,8 м, утворює велику кількість пагонів. Колючок немає. Плоди 6-12 г, деякі до 18 г, видовжено-тупоконічна. Ягоди солодкого десертного смаку, з легким ароматом, добре знімаються з плодоложа, не обсипаються при дозріванні. Кістянки дрібні, щільні. Урожайність – до 4-5 кг з куща, при хорошому догляді і внесення органічних добрив – понад 6 кг з куща. Сорт морозостійкий. Висока стійкість до грибкових хвороб, не пошкоджується попелицею.

«Краса Росії», ВСТІСР, Москва, автор – В.В. Кичина. Сорт середнього терміну дозрівання. Кущ більше 1,5-2 м заввишки. Утворює велику кількість потужних без колючкових пагонів і порослі. Плодові гілочки потовщені, мають розгалуження 2-4 порядку. Ягоди від 4 до 12-15 г, яскраво-червоні, конічні, блискучі, щільні, легко відокремлюються від плодоложе, але не обсипаються при дозріванні, транспортабельні. Смак солодкий, без кислинки, з яскраво вираженим ароматом. Урожайність – до 4-5 кг з куща, при хорошому догляді може бути значно вище. Зимостійкість помірна. Стійкий до грибкових хвороб та малинного кліща.

«Любетовская», Всеросійський НДІ люпину, автор – А.І. Астахов. Сорт середньостиглий (дозріває в середині липня). Кущ середньорослий. Пагони пряморослі, зі звішеною верхівкою. Колючість пагонів середня, у верхній частині – слабка. Утворює 12-14 пагонів заміщення. Особливість сорту – листя з рясним опушенням, дуже зморшкувате і гофроване, сильно скручені в верхній частині пагону. Ягоди масою 4-6,5 г, подовжено-конічні на довгих плодоніжках, щільні, червоні, кисло-солодкі, дуже ароматні, ідеального смаку. Кістянки великі, однорідні. Сорт посухостійкий.

«Крепыш», ВСТІСР, Москва, автор – В.В. Кичина. Середньостиглий сорт. Кущ штамбовий. Пагони товсті, майже без колючкові, міжвузля короткі. Однорічні пагони рожеві з дрібними колючками в нижній частині. Ягоди 5-10 г, усічено-конічні, одномірні, яскраво-малинові, легко знімаються з плодоложа, транспортабельні. Смак десертний. Урожайність – понад 4 кг ягід з куща. Сорт вимогливий до захисту від вітру та поливу. Чутливий на внесення органічних добрив. Зимостійкість середня. Стійкий до основних хвороб і шкідників, але на важких і перезволожених ґрунтах страждає від бактеріального раку.

«Маросейка», ВСТІСР, Москва, автор – В.В. Кичина, 1982 г. Сорт середньораннього терміну дозрівання. Кущ заввишки до 1,5 м, розлогий, з міцними плодоносними гілочками. Пагони без колючок, з повстяним нальотом. Утворює численну поросль. Ягоди великі і дуже великі (4-12 г), часто здвоєні, конічної форми, світло-червоні, дуже щільні, з чудовим смаком і ароматом. Урожайність – до 4 кг з куща, при внесенні органічних добрив – до 6 кг. Транспортабельність висока. Сорт стійкий до основних хвороб листя і стебел, середньостійкий до хвороб коріння. Зимостійкість середня.

«Метеор», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Надранній напівремонтантний сорт. Кущ заввишки до 2 м, слабкорозлогий. Колючки тверді, дуже рідкі. Ягоди масою 2,7-3 г, червоно-рубінового кольору, напівкулясті, доброго смаку, ароматні. Кістянки добре з’єднані. Транспортабельність хороша. Урожай дозріває дружно, починаючи з першої половини червня. Урожайність при гарному догляді – близько 2 кг ягід з куща. Сорт відносно стійкий до грибкових хвороб, толерантний до пурпурової плямистості. Зимостійкість висока.

«Новость Кузьмина», Росія, автор – Н. В. Кузьмін, XIX століття. Ранньостиглий сорт, еталон смаку ягід. Кущ сильнорослий. Утворює дуже багато пагонів з колючками. Ягоди 2-4 г, червоні, тупоконічні, на довгих плодоніжках, з сильним ароматом, добре відділяються від плодоложа, не обсипаються при дозріванні. Кістянки щільні. Урожайність – 60-80 кг з 1 сотки. Сорт невимогливий до родючості ґрунту, але дуже чутливий до поливу: навіть короткочасна засуха призводить до зменшення ягід. Зимостійкість висока. Відносно стійкий до грибкових хвороб та малинового жука; чутливий до кучерявості і павутинного кліща.

«Міраж», ВСТІСР, Москва, автор – В.В. Кичина. Сорт середньопізній. Кущ заввишки 2-2,5 м, середньорозлогий, утворює 9-11 пагонів. Плодові гілочки сильно розгалужені, довгі. Колючки  численні, дрібні, колючі, розміщені по всій довжині пагона. Ягоди масою 4-6 г, червоного кольору, витягнуті, без опушення, не обсипаються при дозріванні. Кістянки середні, однорідні, середньоскріплені з плодоложем. М’якоть солодко-кисла, з приємним ароматом. Урожайність – до 4 кг з куща. Плодоносить у липні-серпні. Зимостійкість середня, вимагає укриття. Стійкий до основих хвороб і шкідників.

«Патриція», ВСТІСР, Москва, автор – В.В. Кичина. Сорт середньопізній. Кущ до 1,8 м, утворює багато пагонів. Однорічні пагони пурпурні, без колючок. Плодові гілочки сильно розгалужуються. Листя при розпусканні з червоно-коричневим відтінком. Ягоди 4-14 г, окремі – до 16 г, усічено-конічні, світло-червоні з оксамитовою поверхнею, солодкі, ароматні, довго не обсипаються. Кістянки добре зчеплені. Продуктивність – 4-8 кг з куща. Транспортабельність низька. Плодоносить з початку липня до початку серпня. Зимостійкість добра (до -30 ° С). Сорт високостійкий до грибкових хвороб, але часто уражається фітофторою.

«Пересвет», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Середньопізній сорт. Кущ середньої сили росту, компактний, пряморослий, утворює помірну кількість пагонів. Однорічні пагони буро-зелені, двохрічні – коричневі, з твердими колючками середньої довжини. Ягоди великі (3-4,2 г), тупоконічні, злегка подовженої форми, темно-малинового кольору, щільні, добре знімаються з плодоложе, доброго смаку, але позбавлені аромату. Урожайність – до 3,5 кг з куща. Транспортабельність хороша. Сорт зимостійкий, стійкий до основних грибкових хвороб, малинного і павутинного кліща.

«Сиреновый туман», ВСТІСР, Москва, автор – В.В. Кичина, 1999р. Сорт середньоранній, плодоносить до початку серпня. Кущ заввишки до 1,5 м, слабкорозлогий, з сильними без колючковими пагонами. Формує по 8-10 пагонів заміщення. Однорічні пагони опушені. Урожайність при гарному догляді – до 8 кг з куща. Ягоди 4-10 г, конічні, яскраво-червоні, з глянцевим блиском, солодкі, з легким ароматом, транспортабельні. Кістянки дрібні, однорідні, щільні. Зимостійкість добра (до -30 °С). Сорт стійкий до основних хвороб і шкідників, невибагливий, високостійкий до несприятливих зовнішніх умов.

«Скромниця», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Середньостиглий сорт. Кущ до 2 м, потужний, слабкорозлогий. Утворення пагонів середнє. Пагони сильно гілкуються, майже без колючок, часто мають по дві бруньки. Ягоди 2,7-3 г, щільні, малинові, округло-конічні, солодкувато-кислі, ароматні, транспортабельні. Кістянки мають середнє зчеплення. Урожайність -1,8-2,3 кг з куща. Дозрівання дружнє. Зимостійкість і посухостійкість висока. Сорт стійкий до основних грибкових хвороб, але сприйнятливий до сірої гнилі і галиці, іноді уражується павутинним кліщем.

«Таруса», ВСТІСР, Москва, автор – В.В. Кичина. Сорт середньопізній. Кущі до 2 м, штамбового типу, у формі деревця. Пагони сильно потовщені, без колючок. Плодові гілочки мають до 2-3 порядки розгалуження, дуже товсті, скупчені. Листя на верхівках пагонів у формі розетки, опушені. Ягоди великі і дуже великі (4-12 г), тупоконічні, красивої витягнутої форми, яскраво-червоні, блискучі, щільні і тверді, солодкі, ароматні. Урожайність – 3-4 кг з куща, при регулярному поливі та внесення органіки – збільшується вдвічі. Сорт зимостійкий. Високостійкий до основних хвороб і шкідників.

Сорти осіннього плодоношення (ремонтантні)

Сорти зарубіжної селекції

«Джоан Джей» («Joan J»), Англія. Ремонтантний сорт раннього терміну дозрівання – починає плодоношення в кінці липня, яке триває до середини вересня. Формує абсолютно без колючкові  пагони середньої сили росту. Ягоди великі (середня маса близько 6г, в кінці сезону дещо дрібнішають – близько 4г), ширококонічної форми, яскраво-червоного кольору (перезрілі ягоди темніють), солодкого десертного смаку, з прекрасним ароматом. Ягода з достатньо щільною м’якоттю, добре відділяється від плодоложе. За врожайністю перевищує сорт «Познач Блісс» приблизно на 20%. Стійкий до основних хвороб і шкідників.

«Зева Хербштернте» («Zeva Herbsternte»), Швейцарія. Ремонтантний сорт. Кущ помірної сили росту, компактний. Середня здатність до паганоутворення. Пагони пряморослі-круглі, товсті, що не розгалужуються. Колючість стебел середня. Урожайність – 0,6-1 кг з куща. Ягоди середнього розміру (2,5-2,7 г, окремі – до 5 г), округло-конічні, доброго кисло-солодкого смаку, щільні, з глянцевим блиском. Транспортабельність хороша. Початок дозрівання осіннього врожаю – друга половина серпня, плодоношення триває до перших заморозків. Сорт стійкий до основних збудників хвороб.

«Зюгана» («Sugana»), Швейцарія, компанія «Любера» («Lubera»). Новий ремонтантний сорт. Ягоди дуже великі, блискучі, округло-конічної форми, червоні, середньою вагою 6 г, при хорошому догляді і поливі – до 10г. Ягоди кисло-солодкі, з дуже насиченим ароматом, можуть зберігатися до 4 днів, не втрачаючи товарних якостей. Транспортабельність хороша. Дає два хороших врожаї – у червні та серпні. Урожайність дорослого куща – до 9 кг за сезон. Кущ потужний, компактний, з пряморослими пагонами, не вимагає обов’язкової підв’язки до шпалери, бічних пагонів мало. Сорт надійний, високостійкий до посухи та спеки.

«Отм Блісс» («Autumn Bliss»), Англія, 1984 р. Ремонтантний сорт. Пагони середньої довжини, пряморослі. Ягоди середнього розміру, масою 2,7 г, насиченого червоного кольору, конічної форми, з легким приємним ароматом. Кістянки скріплені нещільно, легко розпадаються. Плодоношення починається на 10-14 день раніше, ніж у сорту «Херітедж» і триває близько 50 днів, хоча основну частину врожаю сорт віддає впродовж перших кількох тижнів плодоношення (що важливо для регіонів з ранніми осінніми заморозками). Сорт стійкий до вірусу мозаїки, але уражається вірусами, які передаються з пилком.

«Отм Треже» («Autumn Treasure»), Англія. Середньостиглий сорт. Кущ сильнорослий, пагони майже без колючок, пряморослі-круглі. Урожай формується у верхній частині пагона, плодові гілки короткі. Ягоди середньою вагою 3,3-3,5 г, однорідні, правильної подовжено-конічної форми, червоного кольору і десертного смаку, легко відокремлюються від плодоложе. Транспортабельність і лежкість хороша. Сорт не уражається малинною попелицею, яка переносить збудників вірусних хвороб. Високостійкий до хвороб кореневої системи, зокрема, до фітофторозної кореневої гнилі.

«Полка» («Polka»), Польща, 1993 р. Ремонтантний сорт. Кущ заввишки до 1,5 м, пряморослий. Пагони не вимагають опори. Пагоноутворення середнє. Ягоди масою 3,2-3,5 г, червоного кольору, щільні, блискучі. М’якоть кислувато-солодка, з яскраво вираженим ароматом. Відмінна лежкість і транспортабельність плодів. Плодоношення починається на 2 тижні раніше, ніж у сорту «Херітедж», на початку серпня. При підтримці оптимальної густоти насаджень сорт практично не уражається сірою гниллю, не пошкоджується павутинним кліщем. Часто уражається вілтом.

«Полана» («Роlаnа»), Польща, 1991 р. Ремонтантний сорт від схрещування сортів «Зева» й «Херітедж». Кущ до 1,5 м, компактний, плодоносних гілок багато. Пагони вкриті колючками. Утворює велику кількість кореневих паростків. Ягоди 2,6-3 г, конічної форми, щільні, насиченого червоного кольору, з приємним солодким смаком і ароматом. Дозріває на 10-14 днів раніше, ніж «Херітедж». Вимагає сонячного місця, захисту від вітру і слабокислого ґрунту. Сорт сприйнятливий до кореневих гнилей і вертиціллезного в’янення, стійкий до гниття плодів. Рідко уражається шкідниками.

«Ранкова роса» («Poranna Rosa»), Польща. Ремонтантний жовтоплідний сорт. Кущ сильнорослий, висотою 1,6-1,8 м. Утворює середню кількість пагонів заміщення. Пагони дуже потужні, пряморослі, вимагають обов’язкової підв’язки до шпалери. Колючки короткі. Зона плодоношення займає близько половини довжини пагона. Ягоди великі (масою 4-8 г), округлої форми, щільні, бурштинового кольору. М’якоть відмінного кисло-солодкого смаку. Кістянки дрібні, щільно зчеплені між собою. Транспортабельність і лежкість плодів хороша. Урожайність – до 3 кг з куща. Сорт стійкий до основних грибних хвороб.

«Херітедж» («Heritage»), США, 1969 г. Ремонтантний сорт, дуже популярний, є стандартом для осінніх сортів. Кущ високий, пряморослий, з міцними, трохи піднятими плодоносними пагонами. Утворює мало пагонів. Ягоди масою 3-3,7 г, округло-конічні, щільні, насиченого червоного кольору, смачні, ароматні, транспортабельні. Стиглі плоди не осипаються і не загнивають, лежкість хороша. Дозрівання починається в кінці серпня – початку вересня і триває до середини жовтня. Сорт невибагливий. Зимостійкість добра. Стійкий до борошнистої роси і деяких вірусних захворювань.

«Хімбо-Топ – Рафзаку» («Himbo-Top – Rafzaqu»), Швейцарія, станція Рафз. Ремонтантний сорт. Кущ сильнорослий, потребує опори, плодові гілочки довгі. Ягоди великі, 6-8 г, яскраво-червоні, конічної форми, блискучі, середньої щільності, ароматні, легко знімаються з плодоложе. Ягоди не дрібнішають до закінчення плодоношення, яке триває 6-8 тижнів (в плівкових теплицях можливо до кінця жовтня). Урожайність – 3 кг з куща, що на 50% вище, ніж у сорту «Отм Блісс». Сорт добре росте на важких ґрунтах, маловимогливий до родючості ґрунту. Підвищена стійкість до патогенів, особливо до кореневої гнилі.

Сорти української селекції

«Брусвяна», розплідник «Брусвяна», автор – В.І. Дмитрієв. Ремонтантний сорт. Кущ заввишки до 2 м. Пагони пряморослі, міцні, біля основи до 4 см завтовшки. Пагони високі, колючі. Не потребують підв’язки, якщо немає сильних вітрів. Плодоношення по всьому погону. Ягоди дуже приємного кисло-солодкого смаку, яскраво-червоні, масою 12-15г, щільні транспортабельні. Урожайність висока – до 6 кг ягід з куща. Перший урожай дозріває приблизно 10 червня, другий – з 10 серпня до кінця вересня, при теплій погоді – і в жовтні, до заморозків. Вимагає захисту від вітру, легкого слабокислого ґрунту, а також добре освітлених ділянок.

«Брусиловська» (Б-13), розплідник «Брусвяна», автор – В.І. Дмитрієв. Ремонтантний сорт. Кущ до 1,5 м. Пагонів заміщення утворює багато. Пагони пряморослі, потужні, розгалужені. Колючість середня. Ягоди великі, 6-8г, щільні, рівномірні, яскраво-червоні, перестиглі осипаються при струшуванні. Транспортабельність хороша. Смак кисло-солодкий. Плодоношення безперервне, врожайність дуже висока. Перший урожай починає дозрівати з 10 червня, другий – з початку серпня і до заморозків. Сорт посухостійкий і зимостійкий, стійкий до вірусних та грибних хвороб.

«Брусилівський стандарт», розплідник «Брусвяна», автор – В.І. Дмитрієв. Ремонтантний сорт. Кущ невисокий, досягає висоти 1,2 м. Утворює пряморослі пагони, що не вимагають опори. Слабка здатність утворювати пагони, кореневої порослі теж утворює мало. Ягоди злегка витягнутої форми, рівномірні, червоного кольору, відмінного кисло-солодкого смаку. Транспортабельність плодів досить висока. Дозрівання врожаю починається в кінці липня і триває до початку листопада. При гарному догляді і достатньому добриві сорт дає щедрий і якісний врожай. Стійкий до основних хвороб і шкідників.

«Примара», розплідник «Брусвяна», автор – В.І. Дмитрієв. Надранній ремонтантний високоврожайний сорт, отриманий від сортів «Ранкова роса» й «Діамантова». Кущі висотою до 1,2 м. Пагони пряморослі, міцні, практично без колючок, розгалуження слабке. Ягоди надзвичайно великі (до 15г), світло-червоні, соковиті, приємного кисло-солодкого смаку. Кістянки великі. Урожайність – до 5кг з куща. Перший урожай дозріває в червні, другий – з серпня і до листопада. Транспортабельність середня. Віддає перевагу легким слабокислим  добре удобреним ґрунтам. Сорт посухостійкий, легко переносить спеку.

«Осіннє сяйво», НУБіП України, автор – П.З. Шеренгова. Новий ремонтантний сорт. Кущ середньорослий, компактний. Пагони колючі, пряморослі, нахиляються під вагою врожаю. Плодові гілки численні. Ягоди червоного кольору, округлої, злегка конічної форми, одномірні, середньою масою 3,8-4 г. М’якоть плодів солодка, ароматна. Кістянки невеликі, щільно скріплені між собою і з плодоложем. Плодоношення триває з середини серпня і до морозів, плоди витримують короткочасні заморозки. Висока щорічна і стабільна врожайність. Сорт зимостійкий, стійкий до основних грибних і вірусних хвороб.

«Ярославна» («Брусвяна жовта»), розплідник «Брусвяна», автор – В.І. Дмитрієв. Новий ремонтантний аматорський сорт середнього строку дозрівання. Кущ середньої сили росту, штамбової форми, пагони висотою не більше 1,7 м, з невеликим розгалуженням. Ягоди яскравого жовтого кольору, розміром до 35мм, середньої щільності, ніжні і м’які. Транспортабельність плодів низька. Смак ягід кисло-солодкий, відмінний. Урожайність сорту висока – близько 4 кг з одного куща за сезон. Має тривалий період плодоношення. Перший урожай починає дозрівати 10 червня, другий – з 10 серпня і до кінця жовтня.

Сорти російської селекції

«Августина», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Ремонтантний сорт. Кущ середньорослий, досягає висоти 1-1,2 м, слабкорозлогий. Пагони пряморослі, міцні, не потребують підв’язки. Колючки невеликі, м’які. Ягоди масою 5-6г, округло-конічні, щільні, темно-малинового забарвлення, блискучі, не обсипаються. Смак хороший, кисло-солодкий. Сумарний урожай за сезон – 4,5 кг з куща. Перший урожай починає дозрівати з 20 червня, другий – з 10 серпня і до жовтня, при гарній погоді – до настання перших заморозків. Стійкий до основних хвороб  і шкідників.

«Бабине літо-2», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков, 2004 р. Ремонтантний сорт. Кущ до 1,6 м, слабкорозлогий. Пагони пряморослі, сильно розгалужені, в опорі не потребують. Молоді пагони восени яскраво-пурпурні. Колючки жорсткі, пурпурні, по всій довжині пагона. Ягоди 3-3,5 г, широко-тупоконічні, добре дозрілі – рубінового кольору, кисло-солодкі, транспортабельні. Кістянки міцно зчеплені. Початок дозрівання осіннього врожаю – I декада серпня, плодоносить рясно і тривало. Урожайність – 2,5-4 кг з куща. Висока зимостійкість, стійкий до грибкових хвороб.

«Атлант», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Ремонтантний сорт. Кущ 1,4-1,6 м, слабкорозлогий, пряморослий. Утворює 5-8 пагонів. Зона плодоношення – більша половина довжини пагонів. Колючки рідко розміщені, в нижній частині стебла. Урожайність – 2,0-2,5 кг з куща, при хорошому догляді – до 5 кг ягід. Початок дозрівання – середина серпня. До заморозків дозріває 75-90% врожаю. Ягоди 5-5,5 г, іноді до 9 г, щільні, транспортабельні, добре відділяються від плодоложе, подовжено-конічні, кисло-солодкі, з витонченим ароматом. Кістянки однорідні. Висока посухостійкість. Сорт стійкий до основних хвороб і шкідників.

«Діамантова», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Ремонтантний сорт. Кущ до 1 м, утворює до 6 пагонів заміщення. Пагони прямі, слабкорозлогі, сильно розгалужені, без колючок. Плодоносні гілочки довгі. Вимагає опори. Ягоди 7-10 г, конічні, одномірні, темно-червоні, блискучі, солодко-кислі, аромат слабкий, добре відділяються від плодоложе. Дозрілі ягоди можуть до 7 днів залишатися на кущі без загнивання. Урожайність – 4 кг з куща. Перший урожай – 10 червня, другий – з 1 серпня і до морозів. Необхідний регулярний полив і удобрення. Сорт високостійкий до спеки. Посухостійкість середня.

«Брянське диво», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автори – І.В. Казаков, С.М. Євдокименко. Ремонтантний сорт. Кущ 1,5-1,8 м, компактний, з 5-7 пагонів. Колючок мало. Зона плодоношення пагона – більше 1 м. Ягоди 6-11 г, подовжено-конічні, малинового кольору, смачні, з тонким ароматом, середньощільні, добре відділяються від плодоложе, не обсипаються, не загнивають. Плодоношення рясне. Урожайність – 4-4,5 кг з куща. Початок дозрівання – середина серпня. До заморозків дозріває понад 70% врожаю. Для забезпечення великоплідності слід обривати частину нижніх бутонів. Сорт стійкий до спеки та посухи. Сприйнятливий до антракнозу.

«Геракл», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков, 2004 р. Ремонтантний сорт. Кущ середньорослий, слабкорозлогий, пряморослий, не вимагає опори. Однорічні пагони вишневого кольору. Колючок багато. Утворює мало пагонів. Ягоди 7-10 г, іноді 10-15 г, усічено-конічні, щільні, кисло-солодкі, рубінового кольору. Транспортабельність висока. Плодоносить з середини серпня і до перших заморозків. Урожайність – до 3,5 кг з куща. Сорт дуже чутливий на підживлення, а також на мульчування. Вимагає сонячних ділянок. Зимостійкість середня. Стійкий до грибкових хвороб, відносно стійкий до кліща.

«Золота осінь», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Ремонтантний сорт. Кущ 1,5-1,6 м, 5-7 пагонів заміщення. Пагони середньопониклі, зона плодоношення – більше половини їх довжини. Колючок мало – більше біля основи і рідше по всьому погону. Нижні плодові гілочки довгі, розгалужені. Ягоди 4,5-5 г, іноді до 7 г, подовжено-конічні, бурштиново-жовті, щільні, з дрібними кістянками, транспортабельні. Смак десертний, з тонким ароматом. Урожайність – 2-2,5 кг з куща. Початок осіннього дозрівання – друга половина серпня, плодоношення тривале. До осінніх заморозків дозріває 90-100% врожаю.

«Золоті куполи», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автори – І.В. Казаков, С.М. Євдокименко, В.Л. Кулагіна. Ремонтантний сорт. Кущ заввишки 1,3-1,5 м, розлогий. Ягоди великі, середньою масою до 6 г, при хорошому догляді – до 10 г, усічено-конічної форми, золотисто-оранжевого забарвлення, дуже привабливі. М’якоть десертного кисло-солодкого смаку. Осінній урожай становить 1,7-2 кг ягід з куща. Початок дозрівання врожаю – перша декада серпня. Зимостійкість сорту середня; відносно стійкий до основних хвороб і шкідників.

«Помаранчеве диво», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Ремонтантний сорт. Кущ до 1,5 м. Пагоноутворення середнє. Пагони напіврозлогі, середньоколючі. Ягоди 4,5-10г, подовжено-конічної форми, яскраво-оранжеві, з блиском, щільні, з дрібними щільними кістянками. Смак десертний з витонченим ароматом. Транспортабельність висока. Осінній урожай складає 2-2,5 кг з куща. Плодоносить тривало: з середини серпня до кінця вересня. Не любить надмірного перезволоження ґрунту. Дуже сонцелюбний сорт, невибагливий, зимостійкий. Стійкий до хвороб і шкідників.

«Рубінове намисто» Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Ремонтантний сорт. Кущ 1,2-1,5 м, 6-7 пагонів заміщення. Пагони середньопониклі, зона плодоношення – більше половини довжини пагона. Колючки тонкі й довгі в нижній частині пагону, у верхній – рідкі, м’які, пурпурні. Урожайність – 2,3-2,8 кг ягід з куща. Початок дозрівання – середина серпня, плодоносить довготривало. До осінніх заморозків дозріває 80-90% врожаю. Ягоди масою 4,5-5,5 г, іноді – 8 г, подовжено-циліндричні, яскраво-рубінові, щільні, міцно зчеплені з плодоложем, кисло-солодкі, транспортабельні.

«Пінгвін», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Ремонтантний ранній сорт. Кущ 1,1-1,3 м, штамбового типу, не вимагає опори, складається з 5-8 пряморослих пагонів. Зона осіннього плодоношення на пагонах – 50-65 см. Колючки в нижній частині пагону, темні. Ягоди 4-7 г, щільні, легко відокремлюються від плодоложе, округло-конічні, темно-малинові, кисло-солодкі. Кістянки дрібні. Стиглі плоди не опадають до 6 днів. Урожайність – 1,5-2 кг з куща. Період плодоношення стисле, урожай повністю дозріває в першій половині вересня. Стійкий до хвороб і шкідників. Висока зимостійкість.

«Шапка Мономаха», Кокінській опорний пункт ВСТІСР, автор – І.В. Казаков. Кущ у вигляді невисокого деревця. Пагони сильно розгалужені, злегка пониклі. Рідкісні шипи в нижній частині пагону. Порослі утворює мало. Ягоди великі, близько 7 г, деякі до 20 г, тупоконічні, рубінові, кисло-солодкі, добре відділяються від плодоложе. Розмір ягід дуже залежить від поливу. Дозрівання – в середині серпня, плодоношення тривале. Урожайність – до 5,5 кг ягід з куща, але до початку перших заморозків встигає дозріти лише 50% урожаю, тому рекомендується укриття. Перший урожай  з 20 липня, другий – з середини серпня і до перших заморозків.

За матеріалами: журнал Нескучний сад

спецвипуск №4

«Все о малине».

Інші публікації в рубриці Рослинництво:

Написати коментар