ПОРАДА

Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба

  • Курси валют НБУ

    Завантажую...
    Курсы НБУ на сегодня
  • Новини економіки

  • Друзі сайту

підготовка розчину бішофітуЗа останні роки відбувся бурхливий процес поширення амброзії в різних областях України, і, як наслідок, масові захворювання населення на алергію. Для багатьох регіонів це стало проблемою державного рівня. На жаль, Полтавщина не стала виключенням.

Всім відомо, що амброзія полинолиста — один із найбільш злісних алергенів.

Сьогодні амброзію можна побачити всюди: вона зростає в населених пунктах, на узбіччях доріг, будівельних майданчиках, уздовж залізниць та автострад, на пустирях, навколо шкіл і дитячих садів.

Питання є дуже актуальним. Воно знаходиться на контролі у заступника губернатора, його вирішення постійно обговорюється з керівниками причетних служб.

Щороку на боротьбу з амброзією із місцевих бюджетів витрачаються чималі суми. За ці кошти  закуповуються косарки, паливно-мастильні матеріали, оплачується робота.

Незрозумілим залишається те, що гроші витрачаються не малі, проте амброзії не стає менше, а навпаки, чим більше її скошують тим за скороченішим циклом розвивається рослина і все рівно встигає дати життєздатне насіння. Як відомо насіння амброзії зберігає свою схожість до 40 років. Далі можна поставити три крапки…

Але, не все так погано, як здається на перший погляд.

Природа-матінка і в цьому випадку не облишила нас на призволяще.

Відомо, що в нашій області видобувається природний мінерал – бішофіт (MgCl2x6H2O). За місцем знаходження родовища він називається «Полтавським», має найбільшу у світі глибину залягання (2,5 км), багато мікроелементів і тому є дуже цінним.

Видобування бішофіту здійснюється на розвіданому Затуринському родовищі. Тут його можна придбати у природному стані як розчин. Сухий бішофіт виготовляє одна з фірм Чернігова (вартість 3-кілограмового відерця сягає близько 70 гривень).

За даними науковців бішофіт Полтавщини є ефективним при лікуванні та реабілітації понад 50 захворювань.

Але це ще не все. Полтавський бішофіт – це простий, екологічно безпечний, а головне – економічно вигідний спосіб боротьби з амброзією полинолисною, в межах населених пунктів, де існує повна заборона використання пестицидів.обприскування ділянки засміченої амброзією

Ідея використання бішофіту для знищення амброзії виношувалася вже давно. Неодноразово про це говорив і доктор сільськогосподарських наук, професор, перший проректор Полтавської державної аграрної академії Павло Писаренко. Одного дня він поділився нею з директором ПОСДС Андрієнко Світланою. Вона повністю підтримала науковця та запропонувала провести  спільний експеримент на теренах області та, у разі успішного досвіду, поширити його в регіоні.

Цей задум був також підтриманий і заступником голови Полтавської ОДА Замикулою Володимиром Васильовичем.

Для того, щоб фактично пересвідчитися у дієвості полтавського бішофіту проти амброзії минулого понеділка було проведено експеримент на території Омельницької сільської ради Кременчуцького району.

Технологія використання бішофіту дуже проста. У звичайний пластиковий розприскувач (солоний розчин можна транспортувати та розводити виключно в пластику чи скляній тарі, оскільки він роз’їдає будь-який метал) Павло Писаренко та Світлана Андрієнко насипали сухий кристалізований бішофіт, розвели водою у пропорції 200 г на 1 літр. Добре перемішали.

Це – все. Суміш готова до використання.

На занедбаній ділянці з амброзією, яку голова сільської ради Олександра Шереметьєва шукала в Омельнику не одну добу, учасники експерименту обприскали солоною сумішшю бур’яни. При цьому ніхто не використовував ніяких захисних костюмів, так як бішофіт для людини не шкідливий. Як додатковий доказ, Павло Вікторович суміш «спробував на смак».

А от для амброзії солоний розчин мінералу — смерть. Його дію видно вже через декілька хвилин після обприскування, так як листя амброзії починає скручуватися. Але необхідно пам’ятати – розчин ефективний за умови, якщо протягом двох годин після обприскування не буде сильного дощу. А на ранок обприскані рослини зовсім посохнуть (тоді як ефект від використання звичайного гербіциду буде видно лише за декілька днів).

За словами Павла Писаренка, бішофіт у великих дозах (600 л на гектар) діє на дводольні рослини (лободу, амброзію, будяк польовий тощо) як гербіцид. В той же час для злакових – він є не просто безпечним, а впливає як стимулятор росту, загартовує рослину тощо.

Розчин бішофіту практично стовідсотково знищує молоді та на 87% більш старші рослини. При цьому він діє і на пилок амброзії  (сильний алерген!!), зв’язуючи його та стерилізуючи.

За словами науковця, бішофіт робить його неактивним — і ще й до того ж допомагає людям не захворіти.

вплив бішофіту на рослини амброзіїЦій методиці вже не один рік, від громадськості автор її не приховує: розповідає, демонструє.

Для всебічного висвітлення експерименту ми почекали наступного дня і зранку приїхали на оброблену ділянку.

Як кажуть – без коментарів.

Зваживши всі чинники виникає питання навіщо щороку виділяти з бюджетів різних рівнів колосальні суми на «боротьбу» з амброзією, якщо наше спасіння знаходиться поряд і коштує значно дешевше? Мабуть, є над чим замислитись…

Ми живемо в третьому тисячолітті, прагнемо увійти до Європейської спільноти, тому нам давно вже час навести порядок у своїй оселі.

Інші публікації в рубриці Актуальні питання, Благоустрій, Новини:

Написати коментар