ПОРАДА

Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба

 • Курси валют НБУ

  Завантажую...
  Курсы НБУ на сегодня
 • Новини економіки

 • Друзі сайту

Актуальність розвитку рибництва на Полтавщині

Автор: Тетяна Грузін Видано: 3 червня 2013

На протязі останньої декади травня 2013 року Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба на замовлення Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації за участі представників Полтавського облводресурсівГоловного управління Держземагентства у Полтавській області, Головного управління ветеринарної медицини, заступників голів державних адміністрацій районів області, голів сільських і селищних рад районів, науковців Полтавської державної аграрної академії, представників фермерських господарств, приватних підприємців, орендарів водних об’єктів на базі ставкових господарств Шишацького, Зіньківського,  Чорнухинського та Полтавського районів провела кущові семінари-демонстраційні покази на тему «Сучасні підходи для забезпечення ефективності рибництва».

За даними Полтавського  обласного управління водних ресурсів в області налічується 2688 ставів, з них придатних до риборозведення близько 1600. На сьогодні 867 водних об’єктів передано в користування на умовах оренди.

З 01 липня 2013 року вступає в дію Закон України “Про аквакультуру” № 5293-VI від 18 вересня 2012 року, який визначає основні підходи до організації рибогосподарської діяльності в Україні. Він  регулюватиме аквакультуру як окремий вид господарської діяльності.  Закон також встановлює порядок використання водних об’єктів для одержання риби та інших водних організмів, а також регламентує взаємовідносини органів державної влади, місцевого самоврядування із суб’єктами господарювання (в тому числі й з орендарями), які здійснюють рибогосподарську діяльність.

Відповідно до Закону, аквакультура (рибництво) – це сільськогосподарська діяльність зі штучного розведення, утримання та вирощування об’єктів аквакультури в цілому або частково контрольованих умовах з метою отримання сільськогосподарської продукції (продукції аквакультури), ведення селекційно-племінної роботи, інтродукції, переселення, акліматизації та реакліматизації гідробіонтів, поповнення запасів водних біоресурсів, збереження їх біорізноманіття, а також надання рекреаційних послуг.

Важливим є також те, що цей закон передбачає зміни у правилах користування водними об’єктами наумовах оренди. Про це наголосила Інна Стельмах, начальник відділу водних ресурсів Полтавського облводресурсів. Так, у Статті 51 Закону визначено, що не підлягають передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб водні об’єкти, що використовуються для питних потреб та розташовані в межах територій та об’єктів, що перебувають під охороною відповідно до «Закону України “Про природно-заповідний фонд України».

Важливо пам’ятати, що:

 • Надання водних об’єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об’єкта. Порядок розроблення та форма паспорта затверджуються центральним органом виконавчої влади.
 • Водні об’єкти надаються в користування на умовах оренди без обмеження права загального водокористування, крім випадків, визначених законом.
 • Також, орендарі водного об’єкта зобов’язані передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство тощо). При визначенні таких місць перевага надається традиційно розташованим місцям масового відпочинку.
 • У межах населених пунктів забороняється обмеження будь-яких видів загального водокористування, крім випадків, визначених законом.
 • Заборона загального водокористування водними об’єктами, наданими в користування на умовах оренди, та їх нецільове використання є підставою для розірвання договору оренди.
 • Типова форма договору оренди водних об’єктів затверджується Кабінетом Міністрів України.

На сьогоднішній день в області також діє  Програма розвитку рибного господарства Полтавської області на період 2013- 2017 року (у складі Програми розвитку тваринництва).

Програма спрямована на реалізацію державної політики щодо регулювання розвитку рибного господарства, забезпечення рибної галузі фінансовими, матеріально-технічними та іншими ресурсами, зміцнення її виробничого і науково-технічного потенціалу, координацію діяльності місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій з метою розв’язання найважливіших проблем і створення належних економічних умов функціонування рибогосподарського комплексу області.

На заходах було розглянуто стан справ щодо передачі в районах області у користування водних об’єктів на умовах оренди, проведення розрахунків орендної плати, розроблення правил загального водокористування та обмежень по водоймам тощо.

Так, у договорі оренди водного об’єкта визначаються зобов’язання щодо здійснення заходів з охорони та поліпшення екологічного стану водного об’єкта, експлуатації водосховищ та ставків відповідно до встановлених для них центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства, режимів роботи, а також необхідність оформлення права користування гідротехнічними спорудами.

Передача орендарем права на оренду водного об’єкта іншим суб’єктам господарювання забороняється.

Орендарі, яким водний об’єкт надано в користування на умовах оренди, можуть дозволити іншим водокористувачам здійснювати спеціальне водокористування в порядку, встановленому  Кодексом.

Також, представник Головного управління ветеринарної медицини в Полтавській області  Іван Климась проінформував учасників щодо здійснення постійного контролю за ветеринарно-санітарним станом рибницьких господарств, планомірного проведення профілактичних заходів і здійснення оздоровчих заходів при виникненні захворювань риб, а також проведення обов’язкових досліджень риби, яка планується до реалізації Споживачам.

Окрему увагу було приділено земельним питанням, які виникають під час здійснення господарської діяльності. На всі питання відповідав заступник начальника Головного управління Держземагентства у Полтавській області Олександр Шило, зокрема він наголосив, що:

 • Водні об’єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою.
 • Водні об’єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади.

Важливо пам’ятати, що, орендар, сплачуючи орендну плату за водний об’єкт, не звільняється від сплати орендної плати за земельну ділянку під цим об’єктом.

Окремо були розглянуті питання щодо прибережних захисних смуг.

Сьогодні важливим є вирішення цілої низки проблемних питань – підвищення рибопродуктивності, вирощування достатньої кількості рибопосадкового матеріалу, наведення елементарного порядку в обліку продукції, забезпечення ветеринарно-санітарного благополуччя тощо.

З питань забезпечення інтенсивного риборозведення виступила Валентина Усачова, викладач, доцент кафедри ТВПТ Полтавської державної аграрної академії.  Вона зупинилася на годівлі риби, проведення удобрення та меліоративних заходах. Також, охарактеризувала породи риб та їх сумісність у водоймах.

На проведених Демонстраційних показах орендарі поділилися своїм досвідом господарювання та окреслили коло проблемних питань, які потребують нагального вирішення.

Подібні заходи дають можливість учасникам активного спілкування та обміну досвідом всіх зацікавлених осіб.

Усього в заходах взяли участь близько 250 осіб.

Інші публікації в рубриці Новини, Тваринництво:

Написати коментар