ПОРАДА

Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба

  • Курси валют НБУ

    Завантажую...
    Курсы НБУ на сегодня
  • Новини економіки

  • Друзі сайту

10 помилок, які потрібно уникати, щоб Ваш сад був здоровим

Автор: Василь Дутка Видано: 4 січня 2013

1. Посадка зайвих дерев

Часто в саду висаджують невиправдано велика кількість плодових дерев.

При висадці одноліток не всі уявляють, до яких розмірів вони розростуться.

Щільність рослин повинна визначатися їх розміром в дорослому стані.

Варто знати, що у черешні, яблуні та груші на насінних підщепах діаметр крон дорослих дерев становить 6-6,5 м.

У абрикоса та сильнорослих сортів вишні, а також у яблуні на підщепах М2, 1-48-46, ММ106 ці показники сягають 5,5-6 м, у середньорослих сортів вишні та персика – близько 4 м, у яблуні на слаборослій підщепі М9 і у груші на айві – 3-3,5 м, а у ягідних чагарників – 1 м.
2. Відсутність плану саду

При розміщенні на дачній ділянці різних культур придержуйтесь складеного плану, вони не повинні бути упереміш.

Високорослі дерева розташовують з північною, північно-східною або північно-західної сторони від відносно менш рослих рослин, щоб уникнути затінення останніх. Потрібно знати, що виноград і персик дуже світлолюбні.

Також не люблять затінення черешня, слива, яблуня, груша та абрикос. Трохи менш вимоглива до освітлення вишня. А ось малина і смородина витримують затінення.

3. Використання свіжого гною

Кращим добривом не даремно вважається органічне (гній, пташиний послід і ін) Але його не можна вносити в свіжому вигляді, щоб він не спалив кореневу систему.

Пам’ятайте, що органічні добрива доступні для рослин тільки в розкласти вигляді.

Після придбання гній необхідно витримати сезон. Щоб краще зберегти його і зменшити втрати азоту, його укладають в штабель, закривши зверху на 15-20 см торфом, можна прикрити плівкою.

Внесення органіки під плодові дерева проводять навесні: велика кількість азоту стимулює ріст рослин.

4. Ненормоване внесення добрив

Уникайте щорічного внесення добрив: органіку використовують раз 3 роки, а фосфорно-калійні добрива – раз в 4-5 років. Хороші результати дає вапнування, але його зазвичай повторюють на суглинних і глинистих грунтах через 8-10 років, на супіщаних і піщаних – через 6-8 років.

Щоб уникнути втрат азоту при вапнуванні, не можна допускати прямого контакту вапняного матеріалу з аміачнимиформами азотних добрив, а також з фосфоритного борошном (зменшується доступність фосфору рослинам). Вапно та добрива вносять не всі відразу, а роздільно при обробках грунту.

5. Неправильне перекопування

При перекопуванні пристовбурних кіл необхідно пам’ятати, що основна маса коренів плодових дерев і ягідних чагарників розміщена на глибині 10-25 см. Тому лопату потрібно ставити паралельно розташуванню коренів, щоб не пошкодити їх, так як вони ростуть радіально від стовбура.

Діаметр кореневої системи плодових дерев і ягідних чагарників більше діаметру крони в 1,5 рази. Тому й оброблювана площа пристовбурного кола повинна бути більше діаметра крони. Треба враховувати також, що близько штамбів дерев коріння розміщені ближче до поверхні.

6. Повторна посадка рослин

Часто щоб не міняти план дачної ділянки, в посадочні ями, які залишилися від старих плодових культур, висаджують нові саджанці. Цього робити не можна: через ґрунтовтоми значно погіршуються умови для росту і розвитку рослин.

Для усунення ґрунтовтоми застосовують: зміну ділянки, зміну культури, знезараження (дезінфекцію) ґрунту. Зазвичай після зерняткових культур висаджують кісточкові, і навпаки. Тривалість періоду від розкорчування і до посадки на одному місці тієї ж породи повинна бути неменше 4-5 років; при заміні породи досить 1-2 років.

7. Відсутність обрізки кісточкових

Всі плодові дерева необхідно обрізати, продовжуючи їм життя і стимулюючи хороше плодоношення. У кожного виду є свої специфічні вимоги до прийомів і способів обрізки, але основними залишаються проріджування і укорочення.

8. Неправильне щеплення

Навіть досвідчені садівники, захоплюючись щепленням і перещеплення плодових рослин, не враховують роль підщепи. А адже саме підщепа (дерево, на яке прищеплюють) визначає не тільки якість майбутнього врожаю, але і довговічність, стійкість та інші властивості прищепленої скелетної гілки або штамба.

Так, держак зимового сорту, щеплений на підщепу раннього терміну дозрівання, дасть гілка з плодами, які будуть швидко псуватися. Сорти інтенсивного типу прищеплюють на певні підщепи. Наприклад, відмінний сорт яблуні «Мліївська красуня» дає великі плоди на карликових і середньорослих підщепах, а на сильнорослих підщепах вони значно дрібніють.

9. Посадка нерайонованих сортів

Краще висаджувати сорти, які витримали сортовипробування в даній конкретній місцевості. Такі відомості друкуються в Державному реєстрі сортів рослин України. Другий варіант – дізнатися у сусідів про сорти, які добре зарекомендували себе на їх ділянках.

10. Побілка дерев навесні

Для захисту дерев від сонячних опіків, а також від шкідників і хвороб побілку проводять восени. Бажано провести її до лютого: коли сонце стає активним, у дерев починається сокорух і різниця температур на освітленій та тіньової стороні стовбура може досягати десятків градусів, що швидко призводить до пошкоджень.

Інші публікації в рубриці Актуальні питання, Рослинництво:

Написати коментар