ПОРАДА

Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба

  • Курси валют НБУ

    Завантажую...
    Курсы НБУ на сегодня
  • Новини економіки

  • Друзі сайту

Козлятник лікарський – Galega officinalis L.

Ботанічна характеристика. Багаторічна трав’яниста рослина родини бобових з могутньою розгалуженою кореневою системою, яка проникає в ґрунт на глибину до 3-4 м. Стебло прямостояче, розгалужене, голе або опушене, 40-100 см  заввишки. Листя непарнопірчасте, з 5-10 парами довгасто-лінійних або лінійно-ланцетних листочків. Квітки неправильні, метеликового типу, світло-голубі або білі, зібрані в щільні багатоквіткові пазушні китиці. Чашечки квіток, квітконіжки вкриті залозистими волосками. Цвіте у червні-серпні. Козлятник добрий медонос. Плоди – шилоподібні, загострені лінійні. Насіння ниркоподібне 2,5-3,0 мм довжиною. Маса 1000 насінин – 6,5-9,0 г.

Поширення. У дикому вигляді зустрічається на Кавказі, в Криму. Росте на берегах річок, вологих місцях і узліссях, по чагарниках в Лісостепових і Степових районах України.

Застосування. З лікувальною метою використовують траву (Herba Galegae), зібрану під час цвітіння рослини. Трава містить молокогінний алкалоїд – галенін, глікозиди, дубильні, гіркі речовини, каротин (50-60 мг%), аскорбінову кислоту (800-850 мг%), флавоноїди, сапоніни, фенолкарбонові кислоти, рутин, протеїн (20-24%), жир (2-3%), клітковину (24-25%), золу (7-9%).

Культура є однією з найбільш цінних у народній медицині для лікування цукрового діабету. Доведено, що вживаючи її можна попередити це дуже поширене і небезпечне захворювання.

Даючи латинську назву – “Galega” – вчені мали на увазі у перекладі з грецької “гала” означає молоко, тобто можна перекласти як “молокогін”. Тому рослину бажано вживати як молокогінний засіб матерям-годувальницям. Препарати з козлятнику також використовують для зміцнення судин, порушенні обміну речовин, укусах змій, як сечогінний, потогінний та загальнозміцнюючий засіб.

Зовнішньо відвар трави козлятнику лікарського використовують при захворюваннях шкіри (екзема, лишай, вугри).

Біологічні особливості. Козлятник лікарський на одному місці зростає більше 10 років, тому ґрунти повинні бути родючі, з високим вмістом органічної речовини, елементів мінерального живлення, з доброю водопроникністю та аерацією. Не переносить важких глинистих та кислих ґрунтів. Бульбочки на кореневій системі утворюються лише наприкінці першого року життя. Добре витримує затоплення на протязі 12-15 днів.

Рослини козлятнику морозо-  і  холодостійкі, сходи переносять приморозки до мінус 5-6°С, а взимку морози до мінус 25-35°С. До світла культура вимоглива, особливо на початку росту. У перший рік життя зацвітає рідко, висота травостою досягає 60-80 см. В наступні роки навесні відростає рано, зацвітає на початку червня. Добрий медонос.

Технологія вирощування. Козлятник лікарський розміщують після кукурудзи, картоплі, овочевих, ярих та озимих зернових культур, або поза сівозміною в зв’язку з тривалим періодом використання. Для одержання повних дружніх сходів, знищення бур’янів, збереження вологи повинна бути проведена ретельна підготовка ґрунту до посіву. Більш повне знищення бур’янів досягається двох-триразовим лущенням. Враховуючи довголіття культури козлятнику перед оранкою рекомендується вносити гною 50-70 т/га та мінеральні фосфорно-калійні добрива 90-120 кг/га. Азотні добрива по 45-60 кг/га д. р. вносять навесні під культивацію.

Зяблеву оранку проводять плугами з передплужниками на глибину 27-30 см. Весною, як тільки зійде сніг, поле боронують в один-два сліди, щоб закрити вологу, а згодом, через декілька днів культивують  одночасно з боронуванням зубовими боронами, вирівнюють і обов’язково проводять передпосівне коткування. Весняний обробіток ґрунту можна проводити також комбінованими агрегатами  та ін.

Насіння козлятнику має тверду оболонку. Особливо багато такого насіння (до 90%) при вирощуванні культури в умовах недостатнього зволоження ґрунту і низької відносної вологості повітря. Тому обов’язковою умовою одержання дружніх повних сходів є скарифікація. Кращим методом усунення твердонасінності для невеликих партій насіння є скарифікація наждачним папером (відмічено найвищу енергію проростання – 42-51% і схожість насіння – 67-75%). Для обробки великих партій насіння можна використовувати скарифікатори СКС-1, СКС-2, конюшинотерки та пропускати через барабан зернозбирального комбайна. Але таке насіння має значні пошкодження і в польових умовах відмічається значний відсоток (25-31%) непророслого насіння. При посіві ж нескарифікованим насінням спостерігається з’явлення недружніх і зріджених сходів.

Для кращого росту і розвитку рослин козлятнику також доцільно провести перед посівом інокуляцію та обробку насіння молібденовими препаратами, що сприяє підвищенню врожайності сировини до 8-15%.

Кращими строками посіву, які забезпечують дружні сходи  та нормальний ріст і розвиток рослин є ранньовесняний та підзимній. Ні в якому разі не допускається пізній посів культури, так як під час проростання насіння козлятнику не переносить пересушування верхнього шару ґрунту і в початковий період росту рослини ростуть і розвиваються дуже повільно і легко заглушуються бур’янами.

Висівають козлятник широкорядним (міжряддя 45-60 см) способом, на глибину 1-1,5 см і нормою висіву 10-11 кг/га.

Після сівби для забезпечення контакту насіння з ґрунтом посіви обов’язково коткують.

Догляд за посівами полягає в розпушуванні міжрядь, підживленнях та боротьбою із шкідниками і хворобами.

Скошують траву на початку цвітіння. При збиранні трави слід пам’ятати, що висота травостою при першому скошуванні становить 9-10; при другому – 7-8 см, завдяки цьому відбувається швидке відростання культури, формується значна листкова поверхня та підвищується врожайність. Якщо козлятник скошувати низько, він дуже повільно відростає, зріджується і різко знижує врожайність. Останній укіс трави необхідно проводити не пізніше 30-35 днів до припинення вегетації. Сушать при температурі 50-60°С. Урожайність сухої сировини 48-53 ц/га. Строк придатності 1 рік.

Насіння збирають на рослинах другого-третього років життя, коли побуріє 75-80% бобів. Плоди козлятнику розтріскуються і насіння висипається лише через 20-27 днів після дозрівання. Врожайність насіння 6-14 ц/га. Схожість зберігає 7-8 років.

Інші публікації в рубриці Рослинництво:

Написати коментар