ПОРАДА

Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба

  • Курси валют НБУ

    Завантажую...
    Курсы НБУ на сегодня
  • Новини економіки

  • Друзі сайту

Вирощування фацелії як медоноса

Автор: Василь Дутка Видано: 21 листопада 2011

Фацелія (назва означає “пучок” – за будовою суцвіть) налічує близько 80 видів походять з Північної і Південної Америки. Фацелію вирощують як неперевершений медонос і кормову траву в усіх ґрунтово-кліматичних зонах України.

Зустрічається вона і в дикому вигляді.

Щоб забезпечити медозбір, а це до 500 кг / га, культуру потрібно висівати в кілька строків протягом квітня-червня, а можна і під зиму. Норма сівби фацелії на квадратний метр – 0,6-0,8 г (при міжряддях 45 см, якщо на насіння) і 1,0-1,2 г (при міжряддях 15-20 см), тобто 10-12 кг / га в монокультурі або половинна норма в суміші з іншими травами.

Насіння фацелії закладають на глибину 1,5-3 см. Рослина холодостійка, витримує заморозки до мінус 5-6 градусів. Посухостійка, не переносить надмірного зволоження.

Зазвичай насіння фацелії сходить через вісім днів після посіву, а в суху погоду – через два тижні. Рослини швидко ростуть, добре гілкуються. Уже через 30-50 днів після посіву рослини починають цвісти. Протягом 10-15 днів квітки розкриваються поступово, а потім близько місяця триває масове цвітіння. Квітки у фацелії синього кольору, дзвоново-воронковидної форми, зібрані в суцвіття-завитки.

Мед, зібраний з полів фацелії, світло-зеленого або білого кольору (в деяких джерелах вказується блакитний колір) з ніжним запахом і тонким смаком.

У великих господарствах фацелію після цвітіння забирають на корм тваринам. А власникові невеликої ділянки можна використовувати її як сидерат (скосити, подрібнити, закопати). Зелена маса фацелії швидко розкладається в ґрунті, збагачує її сполуками азоту і калію. Є відомості, що фацелія може пригнічувати розвиток нематод в ґрунті.

В якому місці ділянки розмістити фацелію – біля пасіки, в квітнику, на грядці, у полі – вирішуйте самі. У будь-якому випадку буде тільки користь. У культури ще безліч переваг – вона невимоглива до умов вирощування, прополка і спушення потрібні тільки в перші 2-3 тижні після посіву, тривало, рясно і дуже красиво цвіте.

Можливо, що фацелія вам сподобається, що вам буде потрібна велика кількість насіння. Їх легко отримати самому. Для цього залишають рослини ранніх строків посіву. Зверніть увагу, що насіння дозрівають нерівномірно і швидко обсипаються.

Тому зрізують суцвіття фацелії з побурілими насіннєвими оболонками в нижній частині завитків, де самі повноцінне насіння, і розкладають для дозарювання. Після цього їх обмолочують і очищають від домішок. Насіння зберігає схожість 2-3 роки.

Фацелія дзвіночкова – це однорічна низькоросла рослина 20-25 см заввишки. Стебла прямостоячі, червонуваті, пагони соковиті, тендітні, на сонячній стороні червонуваті. Листя сизо-зелені з буро-червоною облямівкою по краю неправильних зубців. Квітки 2,5-3 мм у діаметрі, дзвонові, темно-сині з темними плямами біля основи, зібрані по 10-12 в односторонні гроновиднісуцвіття. Цвіте рясно з середини червня 30-40 днів. Є і більш високорослий сорт ‘BlueBonnet’ – кущики до 40 см заввишки, квітки яскраво-сині.

Фацелія пижмолистна зацвітає в більш ранні терміни – починаючи з травня. Для неї характерний шерстисто-волосиста стебло, численні квіти в густих колосовидних суцвіттях. Віночок їх рожево-блакитний.

Всі різновиди фацелії є однаково хорошими медоносами.

Інші напрями використання

Як кормова культура має посередні ЯКОСТІ. На початку цвітіння вміст протеїну становіть Всього 2,3%. Наприкінці цвітіння за 34% сухої речовини містить (%): протеїну – 4,1; БЕР – 13,7; ліпідів – 1; клітковини – 10,3; попеля – 4,9. У 100 кг трави фацелії – 15,8 кормових одиниць, у кожній – 158 г перетравного протеїну. Внаслідок вмісту Малої кількості цукрів фацелія для силосування в чистому вигляді малопридатна. Силосувати її слід у суміші з рослинами, які багаті на цукор (злакові трави, жито на зелений корм). Як зелений корм, фацелію поїдають тварини тільки дуже молодою, бо рослини густо вкриті жорсткими волосками і у міру старіння стебла й листки грубішають.

Використовувати фацелію в сумішках економічно вигідно, через те, що вона дає можливість однозначно поліпшити медоносну базу без зменшення площ основних сільськогосподарських культур, які висівають у плановому порядку. Особливо перспективні й поширені посіви-сумішки фацелії з викою, вико – вівсом, горохом і люпином. Фацелія, яку висівають разом із однорічними бобовими культурами, запобігає виляганню гороху та вики, полегшує механізоване збирання та знижує втрату врожаю.

Зелену масу фацелії можна використовувати на зелене добриво (урожай – близький 200 ц / га).

Основи вирощування

Висівати фацелію найкраще після просапних культур. Для добрива застосовують 25-30 т/га органіки, по 45-60 кг / га фосфорних та калійних міндобрив, які вносячи восени під оранку. Норма висіву – 10-12 кг / га в самостійному посіві або половина норми в сумішках із однорічними травами. Спосіб сівбі – Звичайний, на насіння – широкорядний з міжряддям 45 см.

АГРОТЕХНІКА сумішок НЕ відрізняється від вирощування вики, гороху та люпину в чистому виді.

У разі вирощування фацелії на зелене добриво вона до заорювання цвіте не менше 20 днів і забезпечує бджіл добрим медозбором. Урожай озимої пшениці за таким сидеральним паром не поступається врожаю, зібраному з полів, де висівались класичні сидеральні пари – люпин. Таким чином, за незначних витрат на висівання фацелії господарство має добру віддачу: збільшується медозбір і врожай Нової культури.

Висіваючи фацелію між рядами дерев у саду, можна поєднувати інтереси бджільництва й садівництва. Фацелія має високий коефіцієнт розмноження, чим вигідно відрізняється від класичних сидератів. Враховуючи всі переваги фацелії, її можна віднести до найбільш цінних культур для висівання в садах.

На сидеральні пари фацелію рекомендується сіяти під зиму (але так, щоб насіння не проросло) та в перші дні весняно-польових робіт слідом за боронуванням і культивацією зябу. За такого висівання бджоли можуть взяти більше меду, й можна раніше приступити до підготовки поля для висіву озимих. Практикується на зелене добриво використовувати суцільній посів, за норми висіву 10-12 кг / га.

У разі вирощування фацелії на насіння кращі результати мають за широкорядних посівів Із міжряддями 45 см за норми висіву 6-8 кг / га. При цьому міжряддя доводиться обробляти двічі-тричі до змикання рядків. Глибина висіву насіння – не глибше 2-3 см з подальшим прикочуванням котками. Вирощуючи фацелію як посівній матеріал, потрібно знищувати бур’яни, бо її насіння важко очищати від дрібного насіння різних бур’янів.

Збирають фацелію на насіння роздільно, коли побуріють оболонки насінин нижньої частин завитків. Скошують на висоті 15-20 см; для підбору валків і обмолоту фацелії використовуються комбайни. Отриману масу зразу пропускають через віялку, а після просушування очищають на спецмашинах.

Сорти

У Державний реєстр сортів рослин, придатних для Поширення в Україні, занесено в 1995 році один сорт фацелії:

Аліна. Його створив у Філіалі інституту бджільництва ім. П. І. Прокоповича УААН. Ознака сорту: кущ розлогий; листки складноперисті, дрібнопосічені, зелені без воскового нальоту; квітки дрібні, Розово-блакитного кольору; насіння – овальні, темно-коричневі; маса 1000 зернин – 1,8 г; висота рослин – 76 см; вегетаційній період – 114 днів.

Середня врожайність зеленої маси – 200 ц / га, насіння – 5,4 ц / га; Нектарна продуктивність – 268 кг / га; пилкова продуктивність – 281 кг / га. Шкідників та хвороб НЕ помічено.

Рекомендовано використовувати в зонах Полісся та Лісостепу.

Інші публікації в рубриці Рослинництво:

Написати коментар