ПОРАДА

Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба

  • Курси валют НБУ

    Завантажую...
    Курсы НБУ на сегодня
  • Новини економіки

  • Друзі сайту

Пустирник. Застосування. Технологія вирощування

Автор: Василь Дутка Видано: 24 листопада 2011

Пустирник (собача кропива п’ятилопатева) – Leonurus cardiaca L.

Ботанічна характеристика. Багаторічна трав’яниста рослина родини губоцвітих з дерев’янистим коротким кореневищем, від якого відходить мичка численних додаткових коренів. Стебло прямостояче, гіллясте, чотиригранне, порожнисте, голе або на ребрах вкрите спрямованими донизу волосками, 150-200 см заввишки. Листки супротивні, черешкові, зверху темно-зелені, знизу світло-зелені. Нижні яйцевидні або округлі, п’ятилопатеві за формою, до 12 см довжиною, середні – видовженоеліптичні або ланцетні трилопатеві, з широкими довгастими зубчастими частками, верхівкові – прості з двома боковими зубцями.

Квітки дрібні, двогубі з рожевим, рожево-фіолетовим або білим забарвленням віночків, зібрані в густі багатоквіткові кільця на верхівках пагонів. Цвіте у червні-вересні. Плід складається із 4 горішків тригранної форми довжиною 2-3 мм. Маса 1000 насінин – 0,8-1,0 г.

Поширення. Батьківщина – Західна Європа. Поширена по всій Європі, Середній Азії, на Кавказі, в Західному Сибіру та Україні. Росте на засмічених місцях, лісових галявинах, вирубках, поблизу житла.

Застосування. З лікувальною метою використовують траву собачої кропиви (Herba Leonuri cardiacae), зібрану на початку цвітіння рослин.

Трава містить флавоноїдні глікозиди (кверцетин, рутин, квінквелозид, кверцитрин, космосин, гіперозид), до 0,4% алкалоїдів (леонурін, леонурідін, стахідрин, холін), сапоніни, 4-5% дубильних речовин, до 0,05% ефірної олії, органічні кислоти (лимонна, урсулова, винна, яблучна, ванілінова, р-кумарова), ірідоіди (аюгол, аюгозид, галірідозид), гіркі й цукристі речовини, вітаміни А, Е, С, макроелементи: К, Са, Мg, Fе; мікроелементи: Mn, Сu, Zn, Мо, Сr, Ва, V, Se, Ni, Sr, B.  Концентрує В; Ni; Se; Мо.

Препарати собачої кропиви виявляють спазмолітичні, в’яжучі, сечогінні, кровоспинні, протизапальні, антибактеріальні, ранозагоювальні, седативні, гіпотензивні властивості, уповільнюють серцевий ритм та збільшують силу серцевих скорочень, регулюють менструальний цикл і функції шлунково-кишкового тракту. Їх застосовують при серцево-судинних неврозах, підвищеній нервовій збудливості, істерії, безсонні, задишці, кардіоневрозі, кардіосклерозі, інсульті, гіпертонії, стенокардії, синдромі Маєра, катарі легень, легких формах базедової хвороби, шлунково-кишкових захворюваннях, для зменшення болю під час приступів ниркової коліки. Використовують рослину і в гомеопатії.

Біологічні особливості. Культура не вимоглива до грунтово-кліматичних умов. Відносно посухо-, тепло-  і  зимостійка рослина. Собача кропива – жаро-  і  посухостійка рослина, добре витримує тривалу посуху. Тому вона становить інтерес для посушливого південного Степу України. Насіння проростає при температурі 2-3°С. Сходи витримують заморозки до мінус 3-8°С. Взимку витримує морози до мінус 25-30°С. Оптимальна температура для росту і розвитку рослин на протязі вегетації 20-25°С.

Собача кропива хоча і вважається посухостійкою рослиною, але найвищі врожаї збирають за умов достатнього зволоження. Найбільші вимоги її до вологи у період від сходів до початку бутонізації.

До родючості ґрунту собача кропива невибаглива, але найвищі врожаї дає на родючих чорноземах, що мають високий запас легкозасвоювальних поживних речовин в орному шарі ґрунту.

Технологія вирощування. Кращі попередники – озимі зернові, зернобобові та просапні культури. Плантації доцільно використовувати 3-4 роки.

Обробіток ґрунту розпочинають з лущення стерні відразу після збирання попередника. Залежно від забур’янення поля одно- чи багаторічними бур’янами його лущать один або два рази. При наявності однорічних бур’янів і розміщенні собачої кропиви після стерньових попередників проводять одне якісне лущення дисковими лущильниками на глибину 6-8 см; якщо за один прохід лущильника ґрунт розроблений погано, застосовують ще один прохід лущильника під кутом чи упоперек до першого на ту саму глибину з одночасним коткуванням кільчасто-шпоровими котками ЗККШ-6 або боронуванням зубовими боронами БЗСС-1,0; БЗТС-1,0. Враховуючи довголіття культури під основний обробіток ґрунту рекомендується вносити 25-30 т/га гною та мінеральні добрива (90-120 кг/га фосфору і калію), щоб уникнути виснаження ґрунту. Зяблеву оранку проводять плугами з передплужниками в агрегаті з котками на глибину 27-30 см.

Рано навесні поле боронують і проводять передпосівну культивацію на глибину 8-10 см з одночасним боронуванням. Можна також обробляти ґрунт комбінованими агрегатами РВК-3,6; “Комбінатор” і ін.

Розмножується насінням. Сівбу проводять під зиму свіжозібраним, або рано навесні стратифікованим на протязі 30-40 днів при температурі 0-4°С насінням. Собачу кропиву сіють овочевими сівалками, широкорядним способом з міжряддями 45-60 см та глибиною загортання насіння 1,5-2,0 см, нормою висіву 7-9 кг/га. Оптимальна густота 10-12 продуктивних рослин на 1 метрі погонному.

У післяпосівний період періодично проводять розпушування міжрядь, прополювання у рядках та підживлення Р30 у початковий період росту.

Догляд за рослинами другого та наступного років полягає в ранньовесняному боронуванні, знищенні бур’янів, внесенні мінеральних добрив N60Р60.

Збирання врожаю проводять у фазу цвітіння. Висота зрізу повинна бути такою, щоб верхні квітучі частини рослин мали довжину до 40 см, а товщину не більш як 4 мм.

Сушать при температурі 50-60°С. Урожайність повітряно-сухої трави собачої кропиви в перший рік життя становить 4-8 ц/га, в послідуючі – до 25-30 ц/га. Строк придатності 3 роки.

Насіння збирають з двох- або трирічних рослин в кінці вегетації під час масового дозрівання, коли рослини втрачають основну масу листя. Урожайність насіння становить 3-5 ц/га.

Інші публікації в рубриці Рослинництво:

Написати коментар