ПОРАДА

Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба

 • Курси валют НБУ

  Завантажую...
  Курсы НБУ на сегодня
 • Новини економіки

 • Друзі сайту

Сидерати як високоефективне добриво

Автор: Василь Дутка Видано: 1 серпня 2011

Зелене добриво – це рослини-сидерати, наріжний камінь, на якому ґрунтується органічне (природне) землеробство. Вони вирощуються для підвищення родючості ґрунту.

В практиці землеробства зелене добриво застосовується з давніх-давен. В Європі цей прийом, запозичений з Китаю, почав розповсюджуватися в країнах Середземномор’я з часів Древньої Греції.

В епоху використання мінеральних добрив, починаючи з середини минулого століття і до цього часу, зелене добриво майже не застосовувалося. Зараз, з відродженням органічного землеробства, воно знову почало відігравати важливу роль.

Головне призначення сидератів

Збагачення ґрунту органічними речовинами і азотом. В якості зеленого добрива використовують злако-бобові суміші. Рослинам дають можливість розвинути кореневу систему, сформувати зелену масу, після чого їх скошують. Отриману масу використовують як компост або закривають нею верхній шар ґрунту в якості мульчі. В ґрунті коренева система розкладається, переходить в гумус, збагачуючи його органічними речовинами і азотом. Джерелом азоту слугує бобовий компонент суміші, який здатний засвоювати і накопичувати в кореневих бульбочках атмосферний азот.

Рихлення і поліпшення структури ґрунту, покращення її водного і повітряного режимів. Коріння сидератів розрихлює та покращує структуру ґрунту. Основну роль в цьому відіграють злакові культури. Вони мають широко розгалужену кореневу систему, яка рихлить ґрунт. Така дія зеленого добрива особливо корисна для важких ущільнених ґрунтів, які погано пропускають воду. Тому при використанні сівозміни або при чергуванні культур на полях, дуже важливо відвести місце і для сидератів, з метою оздоровчої дії зеленого добрива.

На легких ґрунтах позитивний вплив зеленого добрива визначається збільшенням водоутримуючої здатності за рахунок збагачення органічними речовинами. На важких ґрунтах злакові і бобові культури з глибокою кореневою системою такі як люпин, люцерна, жито, ячмінь розрихлюють глибокі шари ґрунту, що покращує потрапляння води в ґрунт, і, відповідно, поліпшує водний і повітряний режими. Культура, яка вирощується як сидерат, не дає ніякої продукції в рік вирощування, але оздоровлює ґрунт на 3-6 років.

Основні правила органічного землеробства

 • Ніколи не залишати ґрунт без рослинного покриву. Сидерати, які ростуть до, після і в проміжках між основними культурами, створюють щільний листовий покрив. Він захищає ґрунт від вивітрювання і мінералізації органічних речовин, знижує вимивання поживних речовин в глибші шари і утримує їх в середньому родючому шарі. Іншими словами, виконує роль живої мульчі.

 • Непотрібно заробляти зелену масу сидератів в ґрунт. Культуру–сидерат необхідно зрізати плоскорізом і залишити на полі в якості мульчі. Вона, покриваючи верхній шар ґрунту, захистить його від дії високих температур і надмірної кількості води, дасть можливість накопичити вологу, створить сприятливі умови для життя черв’яків, а з часом, під дією мікроорганізмів, виділить мінеральні елементи, які будуть використані наступною культурою.

Це особливо важливо для легких піщаних ґрунтів, які «страждають» від вимивання поживних речовин із верхнього шару. Тому на цих ґрунтах рекомендується висівати сидерати восени і залишати їх під зиму.

На важких ґрунтах необхідно вирощувати сидерати з розгалуженою кореневою системою. Коріння сидератів чудово рихлить і структурує ґрунт. Іншими словами, якщо зелену масу залишити на поверхні ґрунту, роботи в полі стане менше, а результати будуть кращі.

 • Важлива фіто санітарна роль. Культура-сидерат пригнічує ріст бур’янів, а для того щоб вона сама не стала бур’яном, необхідно скошувати її до утворення насіння. Це відноситься до рослин, які швидко ростуть і дають багато насіння, на кшталт гірчиці.

Деякі види зеленого добрива сприяють очищенню ґрунту від шкідників і хвороб. Наприклад, щільний посів гірчиці значно зменшує кількість дротяника.

 • Окультурення освоюваних ділянок. Відновлення родючості ґрунтів, зруйнованих будівельними чи іншими роботами, де автомобілі і люди цілком знищили абу ущільнили верхній шар.

ВИРОЩУВАННЯ СИДЕРАТІВ В РІЗНІ ПОРИ РОКУ

Навесні посів проводять таким чином, щоб до висадки розсади сидерати сформували добру зелену масу, а до моменту скошування – досягли фази бутонізації. Розсаду висаджують в лунки, не зрізуючи сидерати. Протягом кількох днів сидерати і розсада ростуть разом. Це покращує приживання розсади під час нічних приморозків (на ніч рослини необхідно укрити будь-яким матеріалом, на кшталт агроволокна) і захищає розсаду від прямих сонячних променів вдень.

Коли сидерати піднімуться і почнуть затінювати розсаду, їх необхідно підрізати плоскорізом (Фокіна) або культиватором. Ґрунт на полі буде розпушений (але в жодному разі не перекопувати!) і замульчований зрізаною зеленою масою сидератів.

Влітку також бажано відновлювати структуру ґрунту, висіявши на поля сидерати з розгалуженою кореневою системо.

Восени, після збирання врожаю, на поля висіваються озимі сидерати. Навесні їх підрізають плоскорізом або культиватором, ним же розпушують ґрунт на глибину до 5 см і здійснюють посів/посадку сільськогосподарських культур.

При вирощуванні сидератів необхідно пам’ятати головне правило – не потрібно перекопувати. Сидерати потрібно зрізати плоскорізом або культиватором. Зрізану зелену масу залишають на грядці в якості мульчі або закладають у компостну купу. При перекопуванні руйнується структура ґрунту і втрачається весь зміст посіву сидератів – відновлення гумусу і пористої структури ґрунту внаслідок розкладання коренів сидеральних рослин.

ЕМ-препарати. Дуже гарний ефект дає обробка зрізаних сидератів препаратами ефективних мікроорганізмів (на кшталт «Сяйво»). Рослинні залишки розкладаються набагато швидше. Разюче поповнюється популяція ґрунтових мікроорганізмів, родючість ґрунту зростає дуже швидко, істотно збільшуються врожаї.

Особливості застосування сидератів. Зелене добриво переслідує кілька цілей і має декілька призначень. Одна культура не може задовольнити відразу всі запити. Тому, важливо визначити, яку дію необхідно здійснити в першу чергу, і вибирати відповідну культуру або визначити відповідну суміш культур.

Дорадник

з питань рослинництва В.М. Дутка


Інші публікації в рубриці Рослинництво:

Написати коментар