ПОРАДА

Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба

  • Курси валют НБУ

    Завантажую...
    Курсы НБУ на сегодня
  • Новини економіки

  • Друзі сайту

Агротехніка вирощування безнасінного кавуна

Автор: Василь Дутка Видано: 26 серпня 2011

Безнасінні кавуни – інноваційний продукт для громадян України, який  по праву займає особливе місце на ринку. Зібрані в стадії споживчої зрілості плоди триплоїдних гібридів кавуна, мають відмінні характеристики транспортабельності та здатності до тривалого зберігання, ніж звичайні кавуни з насінням. Крім того, охолодження плодів відразу після збирання або збір плодів у прохолодні час доби може істотно збільшити тривалість їх зберігання.

Історична довідка. Перші результати по створенню кавунів без насіння були одержані в Японії в 50-х роках ХХ століття.  Триплоїдний кавун було отримано через схрещування звичайних диплоїдних (2n) кавунів із тетраплоїдними (4n) батьками. Рослини з насіння, отриманого в результаті схрещування, і є триплоїдами без насіння (3n). Це продукт, отриманий в результаті традиційної селекційної роботи вчених-селекціонерів.

Вимоги до умов вирощування:

Кавун у тому числі і безнасінний – теплолюбна культура, яка потребує відносно високих температурах для оптимального росту, що пов’язано з їх біологічними особливостями. Оптимальна температура для їх росту та розвитку від 26 ° до 35 °С в денний час і від 15 ° до 21 ° С вночі (температура ґрунту нижче 20 °С сприяє зниженню схожості насіння і енергії проростання). При наявності сприятливих погодних умов стиглі безнасінні кавуни можна отримати через 85-95 днів після посіву насіння. При розсадному способі вирощування урожай стиглих кавунів можна отримати через 65-75 днів після пересадки. При більш низьких температурах ріст буде сповільнюватися і, відповідно, дозрівання плодів буде затягуватися.

Типи ґрунтів та підготовка ґрунту до посіву.

Безнасінні (триплоїдні) кавуни вирощують на добре дренованих і родючих ґрунтах з глибоким орним шаром. Малопридатними є ґрунти важкого механічного складу, надмірно зволожені з неглибоким заляганням ґрунтових вод. Необхідно відзначити, що фактор механічного складу ґрунту впливає на врожайність кавуна більшою мірою, ніж фактор родючості. Рослини безнасінного кавуна найкраще ростуть на ґрунтах з рівнем pH від 6,0 до 7,0. Підготовка ґрунту включає подрібнення наявних рослинних залишків і оранку на глибину до 15-20 см. Кращими попередниками для кавуна є багаторічні трави, озима пшениця, зернобобові, кукурудза на силос і зелений корм.

Розсадний спосіб вирощування.

Головною проблемою при вирощуванні безнасінних кавунів є погана схожість насіння. Тому більшість виробників вирощують безнасінні кавуни розсадним способом. При вирощуванні розсади використовують 3-5-сантиметрові касети або торф’яні брикети для розсади. Використовують ґрунтову суміш з торф’яного (сфагнового) моху і вермикуліту. Не слід замочувати насіння безнасінних кавунів у воді, на відміну від насіння звичайних кавунів, у них всередині є повітряні порожнини, які можуть заповнитися водою і викликати загнивання, якщо насіння тримати у вологому стані. Після того як в политих касет ґрунтосуміш підсохне, необхідно зробити поглиблення в 1,5 см. Посів з розрахунку 1 або 2 насіння в клітинку. Насіннєва шкірка під час проростання іноді самостійно не відстає від  паростка, тому повинна бути вилучена вручну відразу після появи сходів. Після посіву безнасінного кавуна ящики для вигонки розсади можна накрити тонким шаром грубого (великого) вермикуліту, а зверху – прозорою поліетиленовою плівкою для підтримки рівномірного зволоження ґрунтосуміші. Вдень слід відкривати плівку щоб уникнути опіків рослин, так як в жаркі дні температура ґрунту під плівкою може досягати навіть 50 – 60 °С, що згубно позначається на насінні. Протягом перших 2-діб після посіву необхідно підтримувати температуру на рівні 30 °С. При появі сходів необхідно прибрати плівку з ящиків для вигонки розсади. Полив необхідно починати в міру необхідності. Якщо в горщику буде кілька сходів, то слід залишити більш сильну рослину. Денну і нічну температуру можна знизити на 4-6 ºС для загартовування розсади та підготовки її до пересадки у відкритий ґрунт. Розсада буде готова через 3-4 тижні. Висаджування розсади проводиться у фазі трьох справжніх листків.

Безрозсадний спосіб вирощування.

Посів у відкритий ґрунт слід починати, коли температура ґрунту на глибині 10 см прогріється до 20 °С. Не варто забувати, що надмірна вологість ґрунту може затримати проростання або призвести до повної відсутності сходів. Крім того, надмірна вологість ґрунту при зростанні денної температури може спричинити утворення кірки, яку не осилять пробити сходи безнасінного кавуна.

Схема посіву.

Площа живлення рослин безпосередньо залежить від зони вирощування, термінів посадки і ґрунтових умов. Оптимальною для безнасінних кавунів вважається густота стояння рослин в кількості – 4000-5500 штук на гектар.

Особливості запилення безнасінного кавуна: триплоїдний кавун не може утворювати достатньої кількості пилку для повноцінного запилення. Тому рекомендується розміщувати по сусідству з посівом безнасінних кавунів звичайні гібриди або сорти, як запилювачі Триплоїду.

Боротьба з бур’янами шкідниками та хворобами. Після висадки розсади або посіву культури і протягом вегетації кавуна, проводять розпушування ґрунту в міжряддях: перше на глибину 12-14 см, друге – на 8-10 см, третя і подальші обробки можуть проводитися за необхідності на глибину 5-6 см. При змиканні батогів міжрядні обробки слід припинити, щоб уникнути пошкодження рослин.

Зрошення та внесення добрив.

У триплоїду іноді виникає проблема – “пустотілості серцевини” або “розтріскування серцевини”. Це найчастіше спостерігається в тих випадках, коли фермери використовують ті ж поливні норми, що і при вирощуванні звичайних кавунів. Ефективність внесення добрив залежить від ґрунтово-кліматичних умов зони вирощування, комплексу агротехнічних заходів, виду та форм добрив, строків і способів їх внесення, площі живлення рослин. Рослини безнасінних кавунів досить потужні і миттєво реагують на внесення добрив, тому виробники радять не зловживати добривами і тим більше азотними.

Кращим способом поливу для безнасінних кавунів вважається крапельне зрошення. З його розвитком все більшої популярності набуває фертигація – спосіб удобрення рослин за допомогою подачі розчинених мінеральних речовин разом з поливною водою. Водоспоживання і врожайність кавуна на крапельному зрошенні має свою специфіку. Перед збором плодів слід утриматися від поливу.

Збирання врожаю, транспортування і зберігання: триплоїдні кавуни, як і звичайні збирають при досягненні плодами споживчої зрілості. Перші зрілі плоди триплоїдних кавунів можуть містити дрібне насіння. Найчастіше це пов’язано з надмірною або недостатньою вологістю ґрунту, нестачею добрив, перепадів температури або різного роду захворюваннями (антракноз, фузаріоз, альтернаріоз, борошниста роса тощо).

Триплоїдні кавуни часто перевершують по врожайності сорти з насінням, даючи більшу кількість товарного врожаю з гектара. Вони зручніші в споживанні, крім того, рослина не витрачає здобуту вологу і поживні речовини на формування насіння, а використовує їх для формування самого плоду і накопичення поживних речовин у вигляді цукрів. У середньому безнасінні кавуни містять 14% сухих речовин, в той час як звичайні містять до 12%.

Інші публікації в рубриці Рослинництво:

Написати коментар